Tokom prethodne nedelje održan je redovni godišnji sastanak Stalnog specijalnog komiteta Senata SAD za pitanja obaveštajne delatnosti, tokom kojeg su direktor Nacionalne obaveštajne službe Den Kouts, direktorka Đina Haspel i direktor FBI Kristofer Rej izneli šta smatraju pretnjom i opasnošću po nacionalnu bezbednost SAD u svetskim razmerama.
Po mišljenju šefova američkih obaveštajnih službi, DAEŠ predstavlja opasnost u Iraku i Siriji, a u čitavom bliskoistočnom regionu su ostale hiljade terorista. Takođe, visoki državni službenici smatraju da su male šanse da će Severna Koreja u potpunosti uništiti svoj atomski arsenal. Međutim, bilo je rečno i da Iran nije narušavao nuklearni sporazum 2015. godine, što u potpunosti protivureči prethodnim izjavama predsednika Trampa.
„Sve ovo pokazuje da CIA i Pentagon predstavljaju onu dugoročnu spoljnu politiku koja je dovela do užasnih katastrofa širom sveta, beskonačnih ratova i brojnih operacija smene režima. U suštini, trošimo bilione dolara na ono na šta ne bi trebalo da damo ni centa“, izjavio je Zis.
Ranije je Tramp izjavio da je gotovo sa DAEŠ-om i da će on narediti povlačenje dve hiljade vojnika iz Sirije. Takođe, govorio je i da je nuklearni sporazum sa Iranom jedan od najgorih ikada zaključenih međunarodnih ugovora i da ga je Teheran mnogo puta narušavao.
Sredinom minule nedelje Tramp je pokušao da odgovori šefovima svoje obaveštajne službe, oglasivši se putem Tvitera, da su izjave iz Kongresa bile pogrešno protumačene i da su sadašnji odnosi SAD i Severne Koreje „bolji nego ikada“.
Prema rečima Zisa, „postoji borba između dugoročne spoljne politike i rušilačke spoljne politike“.
„Tramp je zapravo u pravu povodom čitavog niza pitanja. Bez obzira na to šta govori obaveštajna služba, rat u Siriji ili zaoštravanje odnosa sa Severnom Korejom samo će produbiti problem“, podvukao je naš sagovornik.
Zis je objasnio da se ovakav odnos snaga unutar obaveštajnih struktura u Americi zapravo održava već čitavu deceniju i bez obzira na to što Tramp pokušava da uvede jasne izmene, to se neće desiti.
„Krajnje je teško promeniti američku imperijalističku spoljnu politiku usmerenu na gospodarenje svetom. U nekom smislu, trebalo bi priznati da postoji unutrašnja borba sa predstavnicima spoljnopolitičke elite“, zaključio je Zis.