Cilj objedinjavanja albanskih partija je, čini se, jasan. One će u najmlađoj crnogorskoj opštini Tuzi pokušati ili da preuzmu vlast od Demokratske partije socijalista (DPS), ili da združenim snagama postanu toliko bitan činilac da se nijedna buduća vlast u toj pograničnoj opštini bez njih neće moći formirati.
Naime, tri vodeće stranke albanskog naroda u Crnoj Gori, Albanska alternativa (AA), Demokratski savez Albanaca (DSA) i Demokratska unija Albanaca (DUA), prvi put su postigle dogovor o zajedničkom nastupu sa jednom listom na lokalnim izborima u Tuzima 3. marta.
Na sceni je i određena homogenizacija albanskog biračkog tijela, a čitav dogovor juče je na svom nalogu na Fejsbuku pozdravio i predsjednik Albanije Iljir Meta.
„Želeći im uspjeh na ovim izborima, uvjeren sam da je ovaj sporazum korak u pravom smjeru za pobjedu i usmjeravanje opštine Tuzi kroz saradnju, ali i suživot s Crnogorcima i svim drugim narodima“, poručio je tim povodom Meta.
Podsjetimo da je albanski predsjednik nedavno boravio u Crnoj Gori, a osim razgovora sa predsjednikom Milom Đukanovićem, u Ulcinju je imao sastanak i sa predstavnicima svih albanskih političkih partija. Javnost nagađa da su prilikom tog susreta, po svemu sudeći, jedna od tema razgovora bili i izbori u Tuzima, te da je očigledno je da je na tom sastanku „skuvana“ i koalicija albanskih partija.
Politički analitičar i publicista Vojin Grubač smatra da podrška predsjednika Albanije Iljira Mete koaliciji albanskih stranaka na predstojećim lokalnim izborima u Tuzima predstavlja ne samo „otvoreno ismijavanje građanskih ideologija u Crnoj Gori“, već i — „najnovije unižavanje Crne Gore kao države“.
S obzirom da se vlasti u Podgorici, ali i jedan dio opozicije i NVO sektora, načelno zalažu za takozvani građanski koncept Crne Gore, u kome nije važno ko je koje vjere ili nacije, dok je na drugoj strani albanski predsjednik upravo pozvao političke predstavnike Albanaca da se drže zajedno i homogenizuju, Grubač smatra da se sada samo „s ironijom može zaključiti da je očigledno da se Meta, kao predsjednik Albanije, ne uklapa u „građanski koncept Crne Gore“.
„Umjesto da se režim, opozicione partije građanske opcije i nevladine organizacije oštro suprotstave ovakvim izjavama Mete, mi prisustvujemo njihovom kolektivnom ćutanju. Razlog se sastoji u tome što su albanski nacionalisti temeljno isprepadali sadašnji crnogorski režim i tzv. građanske opozicione partije, tako da su oni faktički paralisani od straha“, kaže Grubač za Sputnjik.
Ovaj analitičar smatra da su crnogorske vlasti „zastranile u podilaženju albanskom faktoru“, a u tom svetlu tumači i činjenicu da je prilikom dolaska Mete u Crnu Goru Podgorica bila okićena albanskim zastavama.
Grubač takođe primjećuje da, s druge strane, zvanična Podgorica već godinama „udarnički radi na izazivanju vještačkih konflikata unutar pravoslavnog naroda Crne Gore, slabeći time osnovu postojanja države, pa za razliku od Iljira Mete, iza kojeg stoje Albanci i u Albaniji, i u Crnoj Gori, iza crnogorske vlasti nema naroda, makar onoga pravoslavnog“.