„SAD žele da istupe iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa. Nažalost, Rusija nije spremna da obnovi privrženost Sporazumu. Bez Sporazuma će biti manje bezbednosti. Nisu nam potrebne debate o povećanju količine naoružanja, nego sveobuhvatna kontrola nad naoružanjem“, napisao je Mas na Tviteru.
Ministarka inostranih poslova Švedske Margot Valstrem izjavila je da je zabrinuta zbog situacije u sferi kontrole nad nuklearnim naoružanjem nakon odluke SAD, navodeći da je na nju uticalo to što Rusija ne poštuje uslove Sporazuma.
„Neophodno je preokrenuti tendenciju slabljenja saradnje u oblasti razoružavanja i istražiti nove mogućnosti za kretanje unapred. Zaustavljanje nove trke u naoružanju je zajednička odgovornost“, navela je Valstremova na Tviteru.
Šefica austrijske diplomatije Karin Knajsel je saopštila da žali zbog odluke SAD da istupe iz Sporazuma i pozvala Moskvu i Vašington da se vrate dijalogu o očuvanju Sporazuma.
„Razlog za to što dosad nisu kako treba bile objašnjene sve zamerke u vezi sa narušavanjem Sporazuma krije se u nedostatku uzajamnog poverenja. Ovde i SAD i Rusija treba ponovo da se potrude, a cilj takvog dijaloga, definitivno, treba da bude očuvanje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa“, izjavila je ona.
Prema njenim rečima, saopštenje SAD daje povod za brigu zbog početka nove trke u nuklearnom naoružavanju, što bi moglo da dovede i do ukidanja drugih temeljnih sporazuma o ograničavanju naoružanja.
Ministar inostranih poslova Finske Timo Sojni izjavio je povodom odluke SAD da započnu proces istupanja iz Sporazuma, da kontrola naoružanja može da funkcioniše samo ako svi igraju po istim pravilima i da je u ovom trenutku „lopta na ruskom delu terena“.
Predsednik SAD Donald Tramp je u petak saopštio da Vašington od 2. februara započinje proceduru istupanja iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa, zaključenog s Rusijom 1987. godine. Američki državni sekretar Majk Pompeo je izjavio da će, ukoliko se Rusija ne vrati potpunom poštovanju Sporazuma u roku od šest meseci, Sporazum biti prekinut.
Poslednjih godina Moskva i Vašington se redovno međusobno optužuju za narušavanje Sporazuma. Moskva navodi da strogo poštuje svoje obaveze iz Sporazuma. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je rekao da Moskva ima veoma ozbiljna pitanja za SAD o njihovom ispunjavanju Sporazuma. Prema njegovim rečima, optužbe SAD upućene Moskvi u vezi s raketama 9M729 su neosnovane. Raketa koja izaziva sumnje Vašingtona je testirana na domet koji je predviđen Sporazumom, naveo je Lavrov.
SAD su odbile da učestvuju na brifingu na kom je javnosti prvi put predstavljena ta raketa. Vašington smatra da je uništavanje te rakete neophodno da bi se sačuvao Sporazum.