„Sve dok živi crkva ne bi trebalo da postoji nikakva ’tačka bez povratka‘. I uveren sam da je neće ni biti“, odgovorio je patrijarh Kiril na pitanje da li je svetsko pravoslavlje podeljeno i da li je pređena tačka bez povratka u vezi sa delovanjem Carigrada u Ukrajini.
Prema njegovim rečima, ispravna definicija onoga što se desilo je „kriza“. Jedno od značenja te grčke reči je „sud“.
„Odvija se sud — sud Božji nad svima nama. I pre svega, nad onima koji iniciraju takve vrste kriza“, rekao je poglavar Ruske pravoslavne crkve u intervjuu za Sputnjik, napravljenim povodom desetogodišnjice njegovog ustoličenja za patrijarha.
On je naglasio da se ne treba suprotstavljati volji Božjoj, stvarati raskole i propovedati jedno, a činiti suprotno.
„Ne daj Bože da crkva, uključujući i našu Crkvu, pa i Vaseljensku takođe, nikada ne skrene sa puta koji je Gospod ukazao. Da nas nikakva iskušenja ne nateraju da pravimo greške koje bi mogle negativno da utiču na spasenje ljudi“, poželeo je patrijarh Kiril.
Podrška raskolu u Ukrajini, zauzimanje hramova kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, premlaćivanje sveštenika, mešanje političkih snaga u verski život, nasilje i obmana protivreče volji Božjoj, naveo je patrijarh.
„Ne možete da stvarate raskole. Ne može se ići protiv Božje volje. Ne može se propovedati jedno i pozivati ljude na jedno, a u praksi raditi sasvim suprotno… Ako crkvena organizacija proglasi neke ideale i vrednosti, ako sveštenici, obraćajući se svojoj pastvi, poučavaju o jednom, a crkvena organizacija počinje da deluje u potpuno drugačijem sistemu vrednosti — to se sada dešava sa raskolom u Ukrajini — to znači da u takvoj crkvenoj organizaciji nema blagodeti“, objasnio je ruski patrijarh.
Prema njegovim rečima, gde ima raskola, ima i zlobe.
„Mi to vidimo. Tu su zauzimanje hramova, premlaćivanja sveštenika. Može li se reč Božja, istina Božja, širiti nasiljem, prevarom, oslanjanjem na političke snage? Može li se volja Božja širiti pomoću ove ili one političke partije? Nikada!“, naglasio je poglavar Ruske pravoslavne crkve.
On je pozvao da se „pažljivije pogleda ono što nam se dešava“.
„I odmah će biti jasno na čijoj strani je istina i gde je Gospod“, dodao je patrijarh Kiril.
On je pozvao Ukrajinsku pravoslavnu crkvu Moskovske patrijaršije da se „čvrsto drži vere“ i rekao da se nada da će u budućnosti posetiti Ukrajinu.
„Nadam se da će mi Gospod dozvoliti da posetim Ukrajinu, jer su politička situacija i politička konjunktura brzoprolazne stvari. Danas je jedno, sutra drugo. Sad su jedne političke snage, zatim druge… Zato se i dalje nadam da ću se pomoliti u Kijevsko-pečerskoj lavri, sastati se sa svojim vernim narodom, sveštenstvom i episkopima Ukrajinske pravoslavne crkve, koji danas herojski brane kanonsko pravoslavlje“, istakao je patrijarh.
On je naveo da je duhovno, kulturno i civilizacijsko jedinstvo Rusa i Ukrajinaca mnogo snažnije od privremenih političkih shema i modela, tako da neće biti srušeno.
Odgovarajući na pitanje da li je moguće odvojiti Rusiju od Ukrajine, on je napomenuo da za tako nešto nema mnogo šansi.
„Svi mi pripadamo istoj civilizaciji, imamo kulturnu i versku zajednicu. Čini mi se da je ova zajednica, koje potiče iz istorije, kulture i religije, mnogo jača od političkih konvencija koje se danas pojavljuju, a sutra nestaju. Pri čemu su ponekad i u okviru te zajednice kroz istoriju nastajali konflikt“, objasnio je patrijarh.