„Naši protivnici i strateški konkurenti verovatno već gledaju na američke izbore 2020. godine kao na mogućnost da prošire svoje interese“, navodi se u pismenom svedočenju Koutsa pred Komitetom za obaveštajne poslove senata SAD.
Po njegovim rečima, protivnici i konkurenti SAD će „sigurno izvoditi operacije za vršenje uticaja u onlajn-prostoru, kako bi pokušali da oslabe demokratske institucije, potkopaju saveze i partnerstva SAD“.
„Rusija će na društvenim mrežama nastaviti da se fokusira na eskalaciju napetosti — socijalnu i rasnu, potkopavajući poverenje prema vlastima i kritikujući političare koji se smatraju antiruskim“, naveo je Kouts.
On smatra da će Rusija i Kina sarađivati u borbi protiv SAD. Po njegovim rečima, Iran, Kina i Rusija predstavljaju „posebnu pretnju“ za SAD i njihove partnere.
Kouts dodaje da Moskva pokušava da potkopa poredak koji je nastao posle Drugog svetskog rata i iskoristi medijske resurse za stvaranje „podela u društvu“. On nije isključio da Rusija može izvesti niz sajber napada sa ciljem da se izvrši „uticaj na predstojeće izbore za predsednika Ukrajine“ koji su planirani za 31. mart.
Optužbe za „mešanje“
Nakon predizborne kampanje za predsedničke izbore 2016. godine Rusija je optužena za mešanje u izbore. Istragu o tom slučaju, kao i navodne Trampove veze sa Moskvom, koje negiraju i Bela kuća i Kremlj, vode FBI i Kongres. Specijalni tužilac za tu istragu je bivši direktor FBI Robert Miler.
Rusija je više puta odbacivala optužbe da pokušava da utiče na izbore u Sjedinjenim Američkim Državama, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov ih je nazvao „apsolutno neosnovanim“. Govoreći o navodnom mešanju Rusije u izbore u različitim zemljama, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je izjavio da nema nikakvih činjenica koje to potvrđuju.