On je bio prvi predstavnik Ujedinjenih nacija koji je za proteklu 21 godinu posetio ovu latinoameričku zemlju i to 2017. godine, pre početka trenutne krize. Tokom svoje posete, razgovarao je ne samo sa predstavnicima venecuelanske vlade, nego i sa nevladinim organizacijama koje rade u zemlji, sa opozicijom, naučnicima, aktivistima, predstavnicima crkve i lokalnih kancelarija UN u zemlji.
„Sankcije ubijaju“, izjavio je Alfred de Zajas za britanski list, ističući da najsiromašniji slojevi stanovništva najviše stradaju, umirući bez hrane i lekova.
Nakon svog putovanja podneo je UN izveštaj, gde je predložio da Međunarodni krivični sud istraži da li su te sankcije zločin protiv čovečnosti. Prema njegovom mišljenju, sankcije su nezakonite i zbog toga što su usvojene bez odobrenja UN.
„Savremene ekonomske sankcije i blokade slične su srednjovekovnoj opsadi gradova“, naglasio je bivši zvaničnik UN.
Međutim, kako je primetio Zajas, UN nisu obratile pažnju na njegov izveštaj iz Venecuele, a visoki komesar UN za ljudska prava odbio je da se sastane s njim, a razlog za to je, prema mišljenju bivšeg izvestioca, što njegov izveštaj nije u skladu sa sadašnjim mišljenjem da je Venecueli potrebna promena režima, a UN su zainteresovane samo za one izveštaje koji kritikuju režim i pozivaju na njegovo rušenje.
Osim toga, De Zajas ističe da glavnu ulogu u ovom procesu igraju SAD, koje pokušavaju da uz pomoć sankcija smene predsednika Nikolasa Madura, a u Ujedinjenim nacijama prisiljavaju zemlje da glasaju u njihovu korist, preteći ekonomskim posledicama.
Činjenica je da su SAD investirale u Venecuelu ogromne količine novca, ali su nakon nacionalizacije izgubile pristup venecuelanskoj industriji, a sada pokušavaju sve da vrate.
„Da Venecuela ne poseduje prirodne resurse, niko ne bi sada obraćao pažnju ni na Madura ni na Čaveza“, ocenjuje De Zajas.
Bivši izvestilac UN na kraju poziva međunarodnu zajednicu da se uključi u dijalog sa Venecuelom kako bi se situacija poboljšala, umesto da zemlju pritiskaju sankcijama i pokušajima državnog udara. De Zajas takođe kritikuje SAD i Veliku Britaniju zbog mešanja u unutrašnje poslove druge zemlje.
„Samo Venecuelanci imaju pravo da odlučuju, a ne SAD i Velika Britanija. Mi ne želimo da se ponovi Pinočeov državni udar iz 1973. godine. Potrebno je pomoći venecuelanskom narodu putem besplatne humanitarne pomoći i ukidanjem finansijske blokade, kako bi Venecuela mogla da vrši kupovinu i prodaju kao i sve druge zemlje na svetu. U tom slučaju bi se problemi mogli rešiti pravedno i razumno“, zaključio je Alfred de Zajas.