Kako „Novosti“ navode, ovim presudama se zbunjuje javnost, ali i legalizuje hrvatska otimačina srpske imovine, i uz to dozvoljava plaćanje milionskih troškova Hrvatima.
Naime, Privredni apelacioni sud u Beogradu odbio je žalbu „Jugobanke“ u stečaju, kojom je tražila da se ne prizna odluka prvostepenog suda o prinudnoj naplati sudskih troškova za spor izgubljen u Hrvatskoj.
Nedavno je isti sud, samo drugo veće, doneo potpuno suprotnu odluku u slučaju „Mladost turista“.
I „Mladost turist“ i „Jugobanka“, baš kao i sve ostale srpske firme, banke i opštine koje su tražile povraćaj imovine koja im je konfiskovana devedesetih, izgubile su spor, a „Jugobanka“ je sada ostala i bez 3.100 evra, koliko su iznosili sudski troškovi za samo jedan u nizu izgubljenih sporova koje je ova banka vodila u Hrvatskoj.
Privredni apelacioni sud je u obrazloženju presude konstatovao da ne postoje formalni razlozi za nepriznavanje hrvatske presude, i da „Jugobanka“ nije dokazala da je takva odluka suprotna Ustavu i javnom poretku Srbije.
Isti sud je nedavno, odlučujući da se u slučaju „Mladost turista“ ne mogu priznati troškovi od 82.000 evra za izgubljeni sudski postupak u Makarskoj, u obrazloženju naveo da bi to bilo u suprotnosti s našim pravnim poretkom, jer ne postoji uzajamnost između Srbije i Hrvatske kad je reč o sporovima u vezi sa imovinom.
„Novosti“ se pitaju u čemu je razlika između „Mladost turista“ i „Jugobanke“ u očima srpskog pravosuđa, ali zaključuju da problem nastaje u svim sledećim predmetima, zbog čega se postavlja pitanje kako će privredni sud presuđivati kada dođu na naplatu ostali izgubljeni sporovi za srpsku imovinu u Hrvatskoj.
Ukoliko odluke budu nalik ovoj u predmetu „Jugobanke“, naše sudstvo će legalizovati hrvatsku otimačinu srpske imovine i uz to još dozvoliti i plaćanje milionskih troškova Hrvatima, zaključuju „Novosti“.