Vence i cveće položili su i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, ambasadori Izraela i SAD, Alona Fišer Kam i Kajl Skot, šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici, predsednik Vlade nemačke savezne pokrajine Tiringije, potomci žrtava, predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije, Jevrejske opštine Beograd, Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, predstavnici udruženja i građani.
Ministar Đorđević je istakao da smo, zbog nepojmljivog obima zločina počinjenog nad Jevrejima u Holokaustu, kao i nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH), danas u obavezi da razumemo sve činioce koji su ih uzrokovali i tako otklonimo i najmanju mogućnost da se nešto slično na tlu Evrope ponovo desi.
„Sudbina koju su nacisti i njihove sluge namenili Srbima i Jevrejima na ovim prostorima bila je vrlo slična. Paralelno sa zatiranjem traga vekovnog prisustva jevrejske kulture u Evropi, Srbi u NDH su na sličan način doživeli genocid u ustaškim fabrikama smrti, Jasenovcu, Jastrebarskom…“, podsetio je Đorđević.
Ukazao je da popustljivost prema ekstremnoj desnici političkog rukovodstva bilo koje zemlje u Evropi, može doneti poneki kratkotrajni populistički poen, ali dugoročno će se vratiti kao bumerang onome ko ide linijom manjeg otpora. Kako je rekao, mi na Balkanu, više nego ostali evropski narodi, znamo da su maksimalistički koncepti najpopularniji među stanovništvom, ali i da su neostvarivi u praksi i da su najkraći put u nacionalnu katastrofu.
„EU predstavlja najveći mirovni projekat u istoriji kontinenta, koji se ne može ostvariti bez prepoznavanja svoje uloge i istorijskim zbivanjima, razumevanja istorijskih činjenica i prihvatanja odgovornosti svakog evropskog naroda za ono što se dešavalo u mračnim periodima naše zajedničke prošlosti“, rekao je Đorđević.
On je poručio da upravo zato Vlada Srbije neće odstupati od jasnog pravca delovanja, koji podrazumeva miroljubivu politiku, politiku stabilnosti, ekonomskog razvitka, politiku kompromisa kada je reč o otvorenim pitanjima između nas i naših suseda s kojima delimo evropsku perspektivu i budućnost.
„Sastavni deo evropske budućnosti biće zajedničko iskazivanje dužnog pijeteta prema svim nevinim žrtvama zločinačke, fašističke, nacističke i nacionalističke ideologije“, poručio je Đorđević.
Kako je rekao, u 21. veku ljubav prema sopstvenom narodu ne sme da se ispoljava kroz mržnju prema drugim narodima, kao što se ni težnja za većim državnim suverenitetom ne sme poistovećivati sa veličanjem pojmova države i nacije, na način na koji su to činili fašistički i nacistički režimi.
Ukazao je na to da je upravo Sporazum u Ahenu, koji su potpisali francuski predsednik Emanuel Makron i nemačka kancelarka Angela Merkel, učvrstio odnose dveju zemalja, ali i poslao jasnu poruku da ideja ujedinjene Evrope i te kako ima perspektivu i ne gubi na snazi.
Uz reči cara Solomona, da je „bolje slušati prekor mudrog nego slušati pesmu bezumnih“, ministar je naveo da danas pravilno postupamo kada se dostojanstveno, u svečanoj tišini, ponovo klanjamo žrtvama Holokausta.