Memorijalni centar „Boško Buha“ je — na prodaju. Mesto na kojem je ubijen mladi narodni heroj, a koje su nekada obilazile generacije đaka, stigao je na doboš kao deo imovine preduzeća „Putnik Prijepolje“ koje je u stečaju.
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika nudi kompleks na Jabuci, kroz tri celine, po početnoj ceni od 98,3 miliona dinara, odnosno za blizu 800.000 evra. U oglasu se ne spominje da je Memorijalni kompleks pod zaštitom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika, kao kulturno dobro od izuzetnog značaja.
Taj nivo zaštite u opštini Prijepolje uživa još jedino Manastir Mileševa.
Prodaja je zakazana za 28. februar. Prodavac od potencijalnih kupaca traži samo depozit i ne upozorava ih na njihove obaveze.
Na prodaju su stavljeni Dom kulture, Muzej pionira i omladine Jugoslavije i Spomen-dom „Boško Buha“, koji je sagrađen od „pionirskog dinara“.
Nudi se i hotel od 4.770 kvadratnih metara, sa bazenom i terenima, prilično ruinirani paviljoni za smeštaj gostiju, ali i dve vile. Na spisku imovine za prodaju je i građevinsko zemljište na oko dva hektara. Zemljište je opština svojevremeno ustupila tada najvećem turističkom preduzeću „Putnik“, a ono ga je kasnije prodalo privatnicima.
O muzejskoj zbirci u Muzeju pionira brine Narodni muzej u Prijepolju.
„Memorijalni kompleks ’Boško Buha‘ je pod zaštitom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika i to kao dobro od izuzetnog značaja“, kaže za „Novosti“ Zvonko Mandić, v. d. direktora Narodnog muzeja u Prijepolju.
„U sastavu Memorijalnog kompleksa je i Muzej pionira. U njemu su eksponati koji su u našoj nadležnosti. Mi možemo da ih preselimo ako zatreba, jer smo nadležni za pokretna kulturna dobra. Deo te postavke je preseljen u naš depo. Nismo nadležni za imovinska pitanja. Ukoliko neko kupi oglašenu imovinu, moraće da se konsultuje sa Republičkim zavodom za zaštitu spomenika. Sasvim je sigurno da kupac neće smeti da dira spomenike. Može da kupi zemlju, ali spomenik Bošku Buhi ne sme da dira.“
Nekada je kompleks na Jabuci, posle Kragujevca, bio najposećeniji memorijalni centar u Srbiji. Od 1991. godine i građanskih ratova ta destinacija je izbrisana iz školskog programa. Nijedan učenik niti ekskurzija se više nisu uputili stazom kojom je poslednji put prošao čuveni bombaš.
Pravila javnog nadmetanja predviđaju da početna cena pri prvoj prodaji iznosi 50 odsto procenjene vrednosti imovine. Ukoliko prva prodaja propadne, sledeći put početna cena pada na 20 odsto procenjene vrednosti. U trećoj prodaji kreće se od svega pet odsto procenjene vrednosti.