Američke diplomate u Venecueli odbile su po nalogu Stejt departmana da napuste Karakas, iako je legalni predsednik ove zemlje Nikolas Maduro objavio da raskida diplomatske odnose sa Amerikom i naložio njihovim diplomatama da napuste državu za najviše 72 sata.
Amerika, koja je posle nemira u ovoj državi, priznala „novog“ samoproglašenog predsednika države Huana Guajada, Maduru je zapretila silom ako pokuša da protiv njihovih diplomata primeni — silu.
Zapetljana politička situacija u Venecueli, koja trenutno ima dva predsednika — jednog legalnog i drugog samoproglašenog na ulici, otvorila je i pitanje ponašanja američke diplomatije i njene samovolje.
Činjenica da su odbili da odu iz države u kojoj su proglašeni nepoželjnim i time prekršili sve diplomatske kodekse i Bečku konvenciju nameće dilemu: Da li za američke diplomate važe neka druga pravila?
Zoran Milivojević, karijerni diplomata, saglasan je da su američke diplomate prekršile sve međunarodne norme i pravila. On objašnjava da im je to na neki način „omogućeno“ jer je njihova vlada priznala novog „predsednika“ Venecuele, čime je ostavila prostor za manevar kada je reč o ponašanju svojih diplomata.
„Svi koji su priznali ’novog‘ predsednika samim tim činom krše međunarodno pravo, jer je Maduro legalno izabran, a nije legalno smenjen sa te funkcije. Dakle, nije bilo izbora, niti bilo kojih drugih legitimnih načina promene vlasti koji podležu međunarodnom pravu i demokratskim principima. Maduro je kao legalni šef države prekinuo odnose sa Amerikom, na šta ima pravo. Amerikanci su izigrali međunarodne norme činom priznanja ovog novog šefa države i sada njemu daju autoritet vlasti i nadležnost da odlučuje o pitanjima koja se tiču diplomatske prakse“, objašnjava Milivojević.
Podsećanja radi, Maduro je na neki način „optužio“ Ameriku da se upravo u njihovoj ambasadi u Karakasu nalazi centar iz kojeg se „diriguje subverzivnim akcijama opozicije“.
Milivojević kaže da samim tim što su Amerikanci odbili da se povuku, samo potvrđuje da će slediti svoj stav da Maduro nije više predsednik Venecuele.
„Iz te činjenice izvode i sve ostale činjenice, pa i ponašanje njihove diplomatije. U tom smislu, za njih diplomatske donose nije prekinuo novi predsednik, te ostanak diplomata smatraju legitimnim“, navodi naš sagovornik, uz ocenu da će takvo stanje ostati na snazi sve dok se situacija ne raščisti.
Naš sagovornik je uveren da će Amerikanci ići do kraja, sve dok ne legalizuju novu vlast i predsednika koga su priznali. On kaže da će i u ovoj situaciji koristiti metodologiju koju su upotrebljavali i ranije kako bi legalizovali neku vlast, kao na primer u Ukrajini.
Ovakvo bahato ponašanje američkih diplomata i vlade Amerike nije nepoznato, niti se prvi put dešava da zaobilaze sve priznate diplomatske forme, bilo da je reč o kodeksu ili konvencijama koje važe za ceo svet. Predstavnici američkih vlasti ušli su u zdanje zatvorene rezidencije Generalnog konzulata Rusije u Sijetlu u aprilu ove godine, čime su narušili ne samo međunarodno pravo, nego i sopstveno zakonodavstvo koje štiti pravo na privatnu svojinu.
Inače se ambasade svih država sveta na teritoriji zemlje domaćina smatraju teritorijom države koja se u njoj nalazi, sve dok ih domaćin ne proglasi nepoželjnim.