„Dobio sam informacije da je Gvaido bio pod snažnim pritiskom i 5. januara, kada je izabran za predsednika parlamenta, i 10. januara kada je na dužnost stupao (predsednik Venecuele) Nikolas Maduro. Veoma aktivno su ga gurali na ovaj korak. On se suzdržavao od toga, ali, sudeći po svemu, slomili su ga“, rekao je Zajemski.
On je naveo da su uzroci krize u zemlji i socijalno-ekonomski problemi i spoljno mešanje.
„Venecuelansko društvo zaista je podeljeno, put do rešavanja sukoba koji ima prvenstveno društveno-ekonomske, a ne samo političke korene, nalazi se u potrazi za kompromisom i dijalogom. Ova situacija razvila se u mnogome zahvaljujući spoljnom mešanju, ali se spolja situacija neće rešiti ultimatumima“, objasnio je Zajemski.
Predsednik parlamenta Venecuele Huan Gvaido se u sredu proglasio za privremenog šefa države tokom trajanja mandata privremene vlade u zemlji. Sjedinjene Američke Države priznale su Gvaida i zahtevale od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kojeg ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije.
Do sada su, osim Sjedinjenih Američkih Država, status Gvaida kao v. d. šefa države priznale Kanada, Argentina, Brazil, Čile, Kolumbija, Kostarika, Gvatemala, Honduras, Panama, Paragvaj, Peru, Gruzija, Albanija i brojne druge zemlje.