On očekuje da tokom ove godine bude postignut pravno obavezujući sporazum, koji podrazumeva „međusobno priznanje Kosova i Srbije“.
„Bez rešavanja tog bilateralnog pitanja sa Srbijom, Priština nema nijedan razlog da razgovara sa Beogradom“, naveo je Hodžaj u intervjuu za sarajevski portal „Avangarda“.
Upitan da li je za Kosovo dobra vest najava aktivnijeg uključivanja SAD u dijalog Beograda i Prištine, Hodžaj odgovara:
„Bez američke podrške ne bi bilo niti jednog velikog događaja na Kosovu i na Balkanu. Očekujem da će u poslednjoj fazi dijaloga biti i direktnog američkog uključivanja.“
Na konstataciju da Beograd u tom slučaju najavljuje da će tražiti uključivanje Rusije i pitanje da li bi se Priština tome protivila, Hodžaj odgovara da je pitanje šta Rusija podrazumeva pod „angažovanjem“ u odnosu na Balkan i na Kosovo.
Balkan je, kaže, evroatlantska zona i budućnost svih „naših zemalja je u EU i NATO-u“.
„Naravno, Rusija, kao stalna članica Saveta bezbednosti UN, i druge države članice mogu i moraju dati doprinos u pravcu učlanjenja Kosova u UN. Mi se tome ne bismo protivili“, objašnjava kosovski političar.
Pitanje međusobnog priznavanja sa Srbijom ima najveći prioritet, što ne znači da tokom dijaloga ne bi trebalo tretirati i druga pitanja, poručuje Hodžaj, prenosi Tanjug.
Upitan da objasni šta tačno znači pojam „razgraničenja“ Srbije i Kosova o kojem govori predsednik Tači, Hodžaj pojašnjava da je demarkacija granice tema kojom će se baviti u budućnosti.