U Londonderiju u Severnoj Irskoj vojska je sprovela kontrolisanu eksploziju u vozilu za koje je ranije saopšteno da su ga tri maskirana muškarca otela i u njega ubacila predmet, a potom napustila vozilo. Prethodno je britanska policija uhapsila četvoricu muškaraca zbog sumnje da su povezani sa eksplozijom automobila-bombe u subotu u istom gradu, a u fokusu policijske istrage je ekstremistička grupa „Nova IRA“, koja se protivi mirovnom sporazumu iz Belfasta sklopljenom 1998. godine, kojim je u najvećoj meri okončano trodecenijsko nasilje u toj britanskoj pokrajini.
„Nova IRA“ je po tim nazivom u medijima poznata od 2012. godine i predstavlja disidentsku irsku republikansku paravojnu grupaciju, terorističku organizaciju ranije poznatu po nazivima „Prava irska republikanska vojska“ ili „Prava IRA“. Formirana je 1997. godine sa ciljem da stvori ujedinjenu Irsku.
Prema navodima medija, ta grupa, čiji pripadnici sebe zovu „Irska republikanska armija“, sporadično je izvodila napade i proteklih godina, usmerene na britanske bezbednosne snage, a takođe je odgovorna za bombaške napade u Severnoj Irskoj i Engleskoj s ciljem izazivanja ekonomske štete i poremećaja.
Kako za Sputnjik kaže direktor Instituta za nacionalnu i međunarodnu bezbednost Darko Trifunović, eksplozija automobila-bombe u Severnoj Irskoj može se dovesti u vezu sa izlaskom Velike Britanije iz EU.
Kako objašnjava naš sagovornik, „Nova IRA“ je organizacija koja se ne slaže sa postignutim dogovorom o sklopljenom primirju, ali sa druge strane treba takođe imati u vidu da su sve te grupe i svi ti pokreti koji su bili okrenuti ka IRA imali jedan zajednički imenitelj — želju da svi Irci žive u jednoj državi.
„Sa Evropskom unijom oni su taj cilj uspeli da postignu, ali sa najavom ’bregzita‘, stvari se bitno menjaju, jer postoji mogućnost ponovnog uspostavljanja granice između Republike Irske i Severne Irske. To je zapravo samo opomena onima koji razmišljaju da Britaniju izvuku iz Evropske unije i poruka da će se tog trenutka otvoriti jedna mračna epizoda za Englesku. Evo, i Škotska razmišlja o tome da ponovi referendum“, ukazuje Trifunović.
Ocena našeg sagovornika u skladu je sa upozorenjima policijski službi u Severnoj Irskoj i Republici Irskoj, koja je članica EU, da bi povratak na „čvrstu granicu“ između dve zemlje nakon „bregzita“ mogao da dovede do napada ekstremističkih grupa.
Na pitanje da li je bomba namerno postavljena tako da njena eksplozija ne dovede do ljudskih žrtava, Trifunović kaže da to nesumnjivo jeste slučaj.
„Jasno je da je ta automobil-bomba postavljena kao opomena, kao upozorenje, jer da su hteli nešto više da urade oni bi to i učinili. Oni u tome imaju iskustva, reč o ljudima koji su dobro obučeni, tačno znaju šta rade, ljudima koji imaju dugu tradiciju terorizma“, kaže Trifunović.
Na pitanje da li „Nova IRA“ ima kapacitete za napade kao što ih je nekada imao irski nacionalistički pokret „Šin Fejn“, Trifunović odgovara:
„Ne, ali ako se nastavi sa ovom politikom Velike Britanije i ako dođe do ’bregzita‘, onda to otvara nova pitanja i dileme i u tom pogledu.“
Podsetimo, „Prava irska republikanska vojska“ odgovorna je za bombaški napad na Omag iz 1998. godine, u kojem je poginulo 29 ljudi. U martu 2009. godine preuzela je odgovornost za napad na kasarnu Maserene u okrugu Antrim, severno od Belfasta, kada su poginula dva britanska vojnika. To je bilo prvo ubistvo britanskih vojnika u Severnoj Irskoj još od 1997. godine.