Ona naglašava da je veoma bitno što će, kako je najavljeno, gasovod u Srbiji biti izgrađen do kraja godine.
„Krajem ove godine prestaje da važi ugovor između Rusije i Ukrajine o tranzitu ruskog gasa ka Evropi kroz ukrajinske gasovode. Mi sada ne moramo da razmišljamo o tome da li će nam ruski gas stizati preko Severnog toka ili nekim drugim pravcima. Imaćemo svoj gasovod koji će, nadam se, biti povezan na bugarski, jer je potrebno da i Bugari izrade svoju deonicu od turske do srpske granice“, objašnjava Putnikovićeva.
Ona ističe da je Rusija počela strateški da širi mrežu za svoj gas uz poštovanje trećeg energetskog paketa, tako da EU ne može da stopira ovaj gasovod, odnosno tranzit ruskog gasa od Turske prema Balkanu i dalje do Austrije.
„Sigurno je da će Amerika nastaviti da vodi kampanju protiv ’Turskog toka‘ i gradnje gasovodnih sistema na Balkanu. Međutim, Amerika osim priče ne može puno da uradi, jer su za nekoliko meseci izbori za nove funkcionere u Briselu, pa ovi sadašnji neće donositi neke ishitrene odluke ni po pitanju ’Turskog‘, ni ’Severnog toka‘.“
Putnikovićeva navodi da će sve zavisiti od toga da li će Bugarska biti istrajna u tome da želi ruski gas i da želi da bude tranzitna zemlja za gas ka Evropi.
„Prema mojim saznanjima, Bugarska se priprema za gradnju tog gasovoda od turske granice do granice sa Srbijom, pa EU neće imati realne razloge da se buni protiv gradnje gasovoda. Sada sve zavisi od volje bugarskih političara, a što se naših tiče, videli smo da su svi srpski političari za gradnju gasovoda kroz Srbiju.
Naša sagovornica objašnjava da je za Srbiju najvažnije kako će se finansirati izgradnja gasovoda od Bugarske do granice sa Mađarskom.
„Videćemo koji će biti mehanizam finansiranja, da li će biti poput modela koji je dogovoren za ’Južni tok‘ ili ćemo imati drugi model.“
„Potpisivanje sporazuma o proširenju podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru je takođe veoma bitno za Srbiju, jer to znači da ćemo uskoro imati uvećan kapacitet skladišta gasa do 750 miliona kubnih metara“, precizira Putnikovićeva.
„Imaćemo mogućnost da će u zimskom periodu, ako iz bilo kog razloga dođe do prestanka tranzita kroz gasovode, moći da se obezbede dovoljne količine i za gradske toplane, i za stanovništvo, i za privredu.“