„Sjedinjene Američke Države moraju da se pozabave sopstvenim aspektima ispunjavanja sporazuma kako bi se osigurao njegov opstanak. Ako one nisu spremne za to, ako nastavimo da posmatramo težnju da se čitava krivica prebaci na drugog, onda ćemo prirodno zaključiti da ovaj Sporazum Sjedinjenim Američkim Državama nije potreban, da im ’vezuje ruke‘ u oblasti razvoja takvih sistema“, rekao je Rjabkov.
On je podsetio da su ovi sistemi u mnogim zemljama već raspoređeni i da se razvijaju.
Prema rečima zamenika ministra, ovo pitanje je „više povezano sa nekim preferencama Sjedinjenih Američkih Država u pogledu njihovih vojnih prioriteta u svetu nego u odnosu na Rusiju“.
„To je njihov problem. Naš stav je da rešavamo pitanja na osnovu jednakosti, razmatranje uzajamnih interesa, pronalaženja ravnoteže prava i obaveza — za to smo spremni. Dali smo, uključujući i na konsultacijama u Ženevi, konkretne predloge na ovu temu. Ako Sjedinjene Američke Države nisu spremne za to, onda imaju drugačiji pogled na ceo problem. Odgovornost za raskid sporazuma će pasti na njih“, naglasio je Rjabkov.
On je naveo da u zahtevima Sjedinjenih Američkih Država prema Rusiji oko Sporazuma o likvidaciji raketa nema nikakvog sadržaja, Vašington nastavlja da predstavlja partnerima lažne vesti, optužujući Moskvu za nova narušavanja Sporazuma.
„Sve što čujemo nije ništa drugo do propagandno uokvirivanje destruktivne američke politike, ništa drugo do pokušaj da se pokrije prazna pozicija koja ne sadrži objektivan rad sa nama. Sve ovo se predstavlja američkim kolegama u NATO-u kao istina“, komentarisao je Rjabkov nove izjave SAD o Sporazumu o likvidaciji raketa i zahtev Rusiji o nepoštovanju sporazuma.
Prema njegovim rečima, ruska strana dosledno otkriva takve pristupe i metode Vašingtona.
„Nastavićemo da naglašavamo da iza ove šećerne glazure i pudera nema ničeg: nema testa, sadržaja, uopšte nema supstance. Sve je lažno. To su iluzionisti u oblasti politike kontrole naoružanja, koji pokušavaju da obmanu saveznike u NATO-u i celu međunarodnu zajednicu“, konstatovao je Rjabkov.
On je ukazao da Rusija ne razume sadašnju politiku Sjedinjenih Američkih Država po Sporazumu o raketama i da nije jasno da li Vašington želi raskidanje ovog sporazuma ili namerava da zajednički radi na njegovom očuvanju.
„Ne razumemo suštinu trenutnog stava Sjedinjenih Američkih Država: da li kolege u Vašingtonu žele da radimo na očuvanju Sporazuma ili su ipak konačno odlučili da nakon suspenzije ispunjavanja Sporazuma, o čemu su nas jasno obavestili, konkretno i direktno tokom održanih konsultacija (u Ženevi), povlačenje iz Sporazuma uslediti — zvanično i potpuno. Nije nam jasno koji je američki stav u ovom pitanju“, komentarisao je Rjabkov.
On je naglasio da za Rusiju ostaje otvoreno pitanje kako SAD nameravaju da reše probleme vezane za naše zahteve Vašingtonu u vezi sa realizacijom Sporazuma o likvidaciji raketa.
Rjabkov je podsetio da su zahtevi Rusije povezani i sa „dobro poznatim problemima sa raketama-metama, bespilotnim letelicama i, naravno, sa raspoređivanjem sistema ’Idžis ašor‘ u Evropi, gde su univerzalni lanseri sposobni da lansiraju ne samo rakete za presretanje, već i udarna sredstva tipa zemlja-zemlja — bilo da su to krstareće rakete, ili balističke rakete, o čemu se takođe govori u poslednje vreme“.
On je istakao da bi zbog toga sa američke strane bilo u najmanju ruku nekorektno, pa čak i provokativno, da Rusiji postavi pitanje da li namerava da ispunjava Sporazum.
Ranije je stalna predstavnica Sjedinjenih Američkih Država u NATO-u Kej Bejli Hačinson izjavila da će nakon suspenzije američkih obaveza po Sporazumu o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa 2. februara Rusiji ostati još pola godine da dokaže ispunjavanje sporazuma pre nego što se Vašington potpuno povuče iz njega.
Rjabkov je naveo i da su sve američke kolege pozvane na brifing o Sporazumu o likvidaciji raketa i izrazio nadu da će američke diplomate uspeti da u njemu učestvuju.
On je ranije izjavio da Moskva planira da 18. januara održi brifing za ambasadore evropskih zemalja i partnera Rusije. Diplomatske misije Nemačke, Grčke, Švedske i Velike Britanije saopštile su da će njihovi predstavnici učestvovati u ovom brifingu.