Postoji mogućnost da se britanska premijerka suoči sa opozivom u Parlamentu ukoliko njen dogovor s EU o bregzitu doživi poraz na glasanju u Parlamentu u utorak.
Ona će održati još jedan govor u Parlamentu u kojem će poslednji put pokušati da nagovori poslanike da podrže dogovor s EU.
Mejova je u govoru pred radnicima u centralnoj Engleskoj opisala okolnosti koje bi mogle da se nazovu parlamentarnim državnim udarom, kojim želi da se poništi volja Britanaca izražena na referendumu iz 2016. godine.
Ona navodi da ne veruje da Vlada treba da produži rok za primenu člana 50 Sporazuma o EU, koji definiše uslove napuštanja bloka, prenosi Rojters.
Mejova je upozorila poslanike da će bregzit biti u opasnosti ukoliko oni ne izglasaju sporazum.
Blokiranje bregzita je verovatniji rezultat nego da Britanija napusti EU bez sporazuma, rekla je Mejova u Parlamentu u kojem je u toku rasprava o sporazumu koji je ona postigla sa EU.
„Kao što smo videli proteklih nedelja, neki u Vestminsteru bi želeli da odlože ili čak zaustave bregzit i spremni su da iskoriste sva sredstva kako bi to i uradili“, rekla je Mejova.
Ona je članove Parlamenta pozvala da razmotre posledice svojih odluka imajući u vidu volju Britanaca i demokratiju u zemlji.
Očekuje se da će tokom glasanja u utorak na stranu opozicije protiv Mejove stati i 100 članova njene Konzervativne partije, kao i 10 članova Demokratske unionističke stranke, čime će praktično biti pokrenuto pitanje o poverenju premijerki odmah posle glasanja o bregzitu. To bi onda otvorilo put ka novim izborima u Velikoj Britaniji.
Britanija ima rok do 29. marta da osigura uređen izlazak iz EU, dok bi alternativu predstavljao tvrdi bregzit. Taj scenario bi, prema ocenama mnogih analitičara, naneo veliku ekonomsku štetu Ujedinjenom Kraljevstvu.