Za pravljenje prognoze analitičari banke su koristili podatke o nominalnoj visini BDP-a u dolarima, uzimajući u obzir paritet kupovne moći.
„Prelom će osigurati svetska srednja klasa. Do 2020. godine, većina svetskog stanovništva će pripadati srednjem sloju. Azija će biti lider po tempu povećanja ovog sloja, dok će na Zapadu doći do stagnacije“, navodi se u referatu.
Rusija će, prema ocenama eksperata, sa 6. mesta na kom je bila 2010. godine doći na 5. mesto 2020. godine, a zatim će do 2030. godine pasti na 8. mesto.
Vrtoglavi rast bi mogla da doživi Indonezija: do 2020. godine ona će ući u top-10 zemalja po BDP-u i zauzimaće 7. mesto, dok će do 2030. godine stići do 4. mesta. Prema ocenama „Standard čarterd“, primetno je poboljšanje pozicija Turske, Brazila i Egipta, koji će se nalaziti na petom, šestom i sedmom mestu.
Japan i Nemačka, zemlje koje su nekada bile među tri najrazvijenije ekonomije, 2030. godine će se naći na začelju prve desetorke — na 9. i 10. mestu.
Međutim, mnogi ekonomisti, uključujući eksperte Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke, smatraju BDP zastarelim pokazateljem koji ne održava realnu sliku razvoja savremene ekonomije. Ipak, zasad je samo on u upotrebi za poređenje nivoa ekonomije različitih država i regiona.