Stručnjaci tvrde da Vašington pravi veliku grešku potcenjujući sve bližu saradnju Moskve i Pekinga. Takođe se ističe da su Sjedinjene Američke Države izgubile nekada povoljnu poziciju iz vremena druge polovine Hladnog rata, kada su odnosi između njih i SSSR-a i Kine bili pojedinačno mnogo bolji nego između same Moskve i Pekinga.
Bez obzira na to, analitičari naglašavaju da uprkos prilično dobrim odnosima između Rusije i Kine, u ovom trenutku nema govora o zvaničnom savezu između dveju zemalja. Prema mišljenju stručnjaka Peking se još uvek plaši da bi savez sa Moskvom mogao znatno da oslabi ekonomsku saradnju sa Vašingtonom. S druge strane, Kina je izuzetno pozitivna u pogledu produbljivanja ekonomske saradnje sa Rusijom u celini, ali neće preduzimati mere za zaštitu Moskve od pritiska Zapada — na primer, potpuno preći na finansijske transakcije u nacionalnim valutama.
List podseća na reči ambasadora Kine u Sjedinjenim Američkim Državama Cuija Tjankaja koji je izjavio da na fotografiji sa nasmejanim i ispruženim rukama Vladimira Putina i Si Đinpinga nedostaje nasmejano lice Donalda Trampa. Diplomata je naveo da je za Kinu isplativije da radi sa Rusijom i drugim zemljama kako bi se ubrzalo stvaranje multipolarnog sveta, umesto da sa Vašingtonom stalno bude u bipolarnom sukobu sa Moskvom.
Takođe se ističe da su američki analitičari sa skepticizmom dugo razmišljali o mogućnosti duboke saradnje Rusije i Kine. Međutim, Sjedinjene Američke Države su nesvesno preduzimale korake koji su samo približavali Moskvu i Peking. A sada je „najteže pitanje“ za Vašington kako da odgovori na takvo zbližavanje, zaključuje list.