Naredne nedelje Specijalni sud za ratne zločine počinjene na Kosovu i Metohiji saslušaće neke od pripadnika takozvane „oslobodilačke vojske Kosova“, koji su u četvrtak, prema navodima medija, stigli u Hag.
Podsetimo, osnivanje Specijalnog suda je četvrti pokušaj da se procesuiraju odgovorni za zločine počinjene tokom i nakon rata na Kosovu, odnosno u periodu od 1. januara 1998. do 31. decembra 2000. godine.
Pozivi su upućeni grupi od deset pripadnika OVK različitog ranga, ali za sada nije poznato da li su oni pozvani u svojstvu osumnjičenih ili svedoka. Predsednik Odbora Skupštine Srbije za KiM Milovan Drecun kaže da na osnovu te činjenice možemo zaključiti da Specijalno tužilaštvo još vrši predistražne radnje.
„Pozvani su ljudi koji se vezuju za razne zločine OVK i iz toga se može jasno videti koje predmete tretira Specijalno tužilaštvo. Takođe, nije nikakva tajna da je u središtu njihovog interesovanja upravo Tačijeva ’drenička kriminalno-teroristička grupacija’ i tu se znaju imena, od Tačija, Haljitija, Ljuštakua, Sulejmana Seljimija, Agima Čekua, do Kadrija Veseljija, koji su svi pripadnici te dreničke grupacije“, objašnjava Drecun u emisiji „Sputnjik intervju“.
Kako kaže, jasno je da tužilaštvo još traga za dokazima i da još nije odlučeno da li će uopšte i protiv koga biti podignute optužnice.
„Ako ne budu podignute optužnice, sve pada u vodu. Onda će i biografije tih terorista i zločinaca biti ’oprane‘, oni će biti slobodni ljudi, a teroristička OVK će pokazati da su navodno vodili čistu borbu za nekakvo oslobođenje, a istina će ponovo biti sakrivena od javnosti. Zato je izuzetno bitno da se optužnice podignu jer u suprotnom nikada nećemo moći da ih kaznimo za počinjena nedela“, kategoričan je Drecun.
Ovo je, napominje, kritičan period i poslednja velika prilika da se procesuiraju pripadnici OVK koji su počinili zločine, bez obzira na sve sumnje o tome kako će raditi Specijalno tužilaštvo i specijalna sudska veća.
„Ono što znam je da će oni tretirati te zločine na dva načina. Prvo, tražiće direktne izvršioce, što će biti teško dokazati zbog protoka vremena, a sa druge strane će podići optužnice po komandnoj odgovornosti“, ukazuje Drecun.
Prema rečima advokata Gorana Petronijevića, tužilaštvo mora da raspolaže dovoljnom kvotom dokaza neophodnih za podizanje optužnica. Iako se nada da će do podizanja optužnica doći, gost „Sputnjik intervjua“ smatra da će Specijalno tužilaštvo i sud postupati isključivo po nalozima sa Zapada.
„Mislim da će efikasnost rada tužilaštva i suda pre svega zavisiti od naloga koje budu dobijali iz Vašingtona i malo je verovatno da će izaći iz okvira onoga što im oni budu zacrtali“, uveren je Petronijević.
On smatra da je u ovom trenutku teško proceniti da li će optužnice biti podignute protiv kosovskih zvaničnika poput Hašima Tačija ili Ramuša Haradinaja.
Milovan Drecun veruje da pravda neće biti zadovoljena u potpunosti, čak i ako se svi najodgovorniji pripadnici OVK, poput Tačija, Haradinaja i Veseljija, nađu na optužnicama.
„Pravda će biti osakaćena, jer ne postoji spremnost Specijalnog tužilaštva da podigne optužnice protiv tadašnjih zvaničnika u Republici Albaniji ili nekog zvaničnika NATO-a ili Kfora. Dik Marti je veoma jasno identifikovao tadašnju državu Albaniju kao saučesnika u svim počinjenim zločinima, a NATO takođe snosi odgovornost jer postoji dokumentacija o zataškavanju ubistava i masovnih grobnica koje je otkrio Kfor. Međutim, kada se to pomene nailazi se na zid“, ukazuje Drecun.
Sličnog stava je i Goran Petronijević, koji kaže da najveća opasnost za opstrukciju rada tužilaštva i suda leži upravo u mogućnosti da se lanac komandne odgovornosti ili podstrekivanja za vršenje krivičnih dela produži do NATO-a ili određenih međunarodnih predstavnika koji su se 1999. i 2000. godine nalazili na KiM.
„Da li će sud doći do zaključaka koji odgovaraju istini, a za koju mi zasigurno znamo kakva je, zavisi od toga da li će im iz Vašingtona uputiti signal da rade ozbiljno.
Na pitanje da li se kao svedoci pred Specijalnim sudom mogu pojaviti Dik Marti i Karla del Ponte, Goran Petronijević kaže da ne isključuje tu mogućnost i da to zavisi od strategije koju tužilaštvo bude primenjivalo.
„Međutim, mislim da ako ih tužilaštvo pozove to onda znači da nemaju dovoljno dokaza, jer kada se ima dovoljno dokaza onda se ne poseže za onima koji su bili na izvoru, odnosno za onima koji su se bavili prikupljanjem tih istih dokaza“, ocenjuje Petronijević.