„Pitanja evropske energetske politike treba da se rešavaju u Evropi, a ne u Sjedinjenim Američkim Državama“, naglasio je nemački ministar na tradicionalnom novogodišnjem prijemu „Istočnog komiteta — Istočnoevropske asocijacije nemačke ekonomije“.
Prema njegovim rečima, „Severni tok 2“ nije isključivo nemački i ruski projekat — on ima panevropski značaj.
Mas je pri tome istakao da Nemačka ozbiljno shvata skepticizam partnera iz Srednje i Istočne Evrope u pogledu „Severnog toka 2“.
Sankcije nisu same sebi cilj
Osim toga, ministar je upozorio američkog državnog sekretara Majka Pompea da uvođenje jednostranih sankcija „Severnom toku 2“ nije ispravan put.
On je dodao da sankcije nikada nisu same sebi cilj, već političko sredstvo, i imaju smisla kada su, poput sankcija EU, vezane za jasne i izvodljive zahteve.
„Nažalost, to se više ne odnosi na američke sankcije Rusiji“, rekao je Mas.
Izgradnja gasovoda
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. Novi cevovod trebalo bi da bude izgrađen pored „Severnog toka“.
Protiv realizacije gasovoda se zalaže nekoliko država, a naročito Ukrajina, koja se plaši gubitaka prihoda od tranzita ruskog goriva i Sjedinjene Američke Države koje imaju ambiciozne namere za izvoz svog gasa u Evropu. S tim u vezi, predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da Tramp prati interese američkog biznisa za snabdevanje Evrope tečnim prirodnim gasom iz SAD.
Sa svoje strane, nemačka kancelarka Angela Merkel je više puta konstatovala da Berlin vidi „Severni tok 2“ kao komercijalni projekat, ali istovremeno povezuje njegovu realizaciju sa očuvanjem tranzita ruskog gasa preko Ukrajine.
Rusija je takođe izjavljivala da je projekat „Severni tok 2“ potpuno komercijalan i konkurentan i ukazivala da on ne predviđa prestanak tranzita ruskog gasa preko Ukrajine u EU.