Tim povodom je iz te stranke saopšteno da Dodik „duboko tone u glib velikodržavnih ideja koje su u 20. veku od te reke napravile najveću masovnu grobnicu nevinih civila, čija je jedina ’krivica‘ bila što nisu Srbi“.
Reke u Bosni i Hercegovini nisu, kažu, ni srpske, ni bošnjačke, ni hrvatske, već samo bosanskohercegovačke.
„Jedna od njih — Drina — stogodišnja je državna granica između Bosne i Hercegovine i Srbije. Tako će zauvek i ostati“, poručili su iz te stranke.
Iz SDA poručuju Dodiku, drugim zvaničnicima entiteta RS, ali, kako navode, i pojedinim zvaničnicima Republike Srbije, da bim im „konačno moralo postati jasno da nikada i ničim neće moći ugroziti Bosnu i Hercegovinu i njene međunarodno priznate granice“.
„Svojom sadašnjom politikom jedino mogu ugroziti stabilnost cele regije i dovesti u pitanje Dejtonski mirovni sporazum, a time i unutrašnju entitetsku strukturu BiH koja je nastala u Dejtonu“, navodi se u saopštenju.
U ovoj bošnjačkoj stranci smatraju da postupci i retorika Milorada Dodika nanose štetu stabilizaciji prilika, napretku Bosne i Hercegovine i rešavanju životnih problema njenih građana.
„Iako stalno ponavlja kako želi da se što pre uspostavi novi saziv Veća ministara BiH, svojim potezima i izjavama to praktično onemogućava. Nepoštovanjem zakona i odluka u čijem je donošenju učestvovala i politička partija na čijem je čelu, pokušajima da rešavanje odnosa između Srbije i Kosova poveže sa BiH, omalovažavanjem institucija i simbola BiH, kršenjem odluka Ustavnog suda proslavom neustavnog ’Dana RS‘, Dodik izaziva tenzije koje nikome u BiH, ali ni u regiji ne mogu doneti ništa dobro“, stoji u saopštenju koje je prenela „Fena“.