„Danas ne znamo ko je uništio ukrajinske spomenike u Poljskoj i ko je uništavao poljske spomenike u Ukrajini. To se kasnije prenelo da na javni nivo i u slučaj su počeli da se mešaju na državnom i regionalnom nivou. 'Jabuku razdora' nam je bacila Rusija, koja će nastaviti to da radi i u budućnosti“, rekao je Dešica.
On je pozvao Kijev i Varšavu da sačuvaju međusobnu tolerantnost i poštovanje, kako „spoljni faktori“ ne bi mogli da ometaju ukrajinsko-poljsku saradnju.
Poslednjih godina u odnosima Kijeva i Varšave pojavila se napetost, pre svega u svetlu diskusija o pitanjima istorijskog pamćenja. Varšava osuđuje stav Kijeva o herojizaciji „Organizacije ukrajinskih nacionalista – Ukrajinske ustaničke armije“, a kritikuje i redovne vandalističke napade na poljske spomenike i grobnice Poljaka na teritoriji Ukrajine.
Najsloženije istorijsko pitanje u odnosima Poljske i Ukrajine je stav prema događajima iz 1943. godine, poznatim kao Volinski masakr. Poljski istoričari taj događaj smatraju genocidom i etničkim čišćenjem, navodeći da je u njemu, prema raznim procenama, stradalo između 100.000 i 130.000 ljudi.
Ukrajinski istraživači smatraju da su ti događaji bili posledica rata poljske Armije Krajove protiv Ukrajinske ustaničke armije, u kojem su učestvovali civili iz tog regiona. Ukrajinska strana navodi da je u tom ratu poginulo između 10.000 i 20.000 Ukrajinaca.