Promene u vladi koje je najavio kralj Salman su druge koje otkako je za naslednog princa proglašen Muhamed bin Salman, kaže za RT Grigorij Lukjanov, analitičar za Bliski istok.
Prve promene su se desile tokom takozvane antikorupcijske kampanje, čiji je cilj bio da se obuzda moć bogatih prinčeva i da se napuni budžet kraljevine. U drugoj turi, cilj je da se na važne pozicije postave kompetentniji ljudi, a da se istovremeno ne naruši osnova moći, koja počiva na Salmanu i njegovom sinu, kaže Lukjanov.
„Do ovoga je došlo i jednim delom zbog slučaja Džamala Hašogija, a delom zbog sumnji koja se kod dela elite stvorila zbog promena u naslednoj proceduri. Promene u vrhu vlasti sve više na važne položaje postavljaju ljude koji nisu aristokratskog porekla, koji karijere stvaraju na osnovu ličnih kvaliteta. Muhamed ih vidi kao budućnost na kojoj će počivati njegova moć“, rekao je Lukjanov.
Ruski stručnjak kaže da je saudijskom kralju Salmanu potreban način da izađe u susret novoj stvarnosti, u kojoj stari zaštitnik Saudijske Arabije, SAD, počinje da preduzima neprijateljske mere prema Saudijcima.
„Saudijska vlada mora žestoko da deluje kako bi se sprovela čistka onih članova elite koji su previše proamerički opredeljeni. Oni takođe moraju da pokažu Americi da neće tolerisati bilo čije mešanje u saudijska unutrašnja pitanja i da signaliziraju drugima da će njihova pomoć biti dobrodošla“, kaže Lukjanov.
Reformisanje Saudijskih kosmičkih snaga, koje je takođe sprovedeno u okviru promena, predstavlja jasan signal Rusiji i Kini da je Saudijska Arabija spremna da razmotri kupovinu svemirske tehnologije od njih, iako Vašington obe ove zemlje smatra strateškim protivnicima, smatra Lukjanov.