„Očigledno je da je Vašington zainteresovan da zadrži Porošenka na mestu šefa države i drugi mandat i da je spreman da zažmuri na njegove veze sa čak i najodvratnijim ličnostima iz kampa ukrajinskih neonacista“, rekao je Patrušev u intervjuu za „Rosijsku gazetu“.
On je napomenuo da upravo taj osećaj podrške omogućava Porošenku da uvereno vrši svakakve provokacije, uključujući i na rusko-ukrajinskoj granici.
Prema rečima Patruševa, treba očekivati slične akcije i u bliskoj budućnosti. On smatra da Porošenko ima strategiju da upotrebi neonacističke i ultradesničarske snage za svoje političke interese.
„Ultradesničarske snage se aktivno legalizuju, dobijaju ekonomske i društvene temelje, uspostavljaju veze sa neonacističkim grupama u inostranstvu.“
„Sami američki mediji navode da se na osnovu neonacističkog bataljona ’Azov‘ (ukrajinska desničarska grupa) obučavaju američki ekstremisti, da promovišu ideju ’nadmoćnosti belaca‘“, dodao je Patrušev.
On je istakao da se u Evropi približava perspektiva formiranja neonacističke unije, čemu doprinosi politika revizije istorije, pre svega priznatih rezultata Drugog svetskog rata, koju vode brojne zapadne države.
„Revizija i falsifikovanje istorijskih činjenica se, između ostalog, koristi za podsticanje rusofobnih osećanja i antiruske propagande. Oslobađanje Evrope od nacizma od strane sovjetske vojske se prećutkuje, dok se zločini Hitlerovog režima i njegovih saučesnika namerno svode na minimum, a pojedini ’mladoevropljani‘ čak ih i glorifikuju“, rekao je on.
SAD i Ukrajina koriste neonacističke i ultradesničarske snage za svoje političke interese, smatra Patrušev.
„Glasanje Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine protiv ruske rezolucije (protiv glorifikacije nacizma) uklapa se u okvir strateške politike koju te države sprovode, kako bi koristile neonacističke i ultradesničarske snage za svoje političke interese“, rekao je on.
Patrušev je konstatovao da se ova strategija već manifestovala tokom državnog prevrata u Ukrajini 2014. godine, koji je podržao Vašington.