Poslanik koji se bavi pitanjima zdravstva optužio je edinburški ogranak Sputnjika za „informativni rat“ protiv Velike Britanije.
„Druge zemlje su zauzele oštriji stav prema imovini ruskih građana nego mi u Velikoj Britaniji. Vlada Velike Britanije bi trebalo da ponovo pogleda šta se može učiniti“, rekao je Kol Hamilton.
Uz članak su priložene fotografije osam zaposlenih u Sputnjiku sa opisom njihovih pozicija.
Objavljivanje ličnih podataka
Praksu objavljivanja spiska novinara koji navodno predstavljaju pretnju za državu započeo je ukrajinski sajt „Mirotvorac“, koji objavljuje na internetu lične podatke zaposlenih u ukrajinskim, ruskim i zapadnim medijima, uključujući i njihove adrese.
Postupci „Mirotvorca“ osuđuju se kako u Moskvi, tako i u inostranstvu.
Početkom decembra nakon sastanka Ministarskog saveta OEBS-a u Milanu usvojen je dokument o bezbednosti novinara. Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova rekla je da ova odluka „odražava zabrinutost zbog proizvoljnog ili nezakonitog mešanja u privatnost novinara, što bi moglo da dovede do pretnje njihovoj bezbednosti“. Ona je kao primer navela upravo sajt „Mirotvorac“, na kojem se objavljuju lični podaci novinara iz više država OEBS-a.
Antiruski projekti Londona
„Tajms“ tvrdi da u Velikoj Britaniji raste podozrenje da je „Kremlj sponzorisao sajber-napad“ na Institut za državnu upravu (IFS), koji je formiran za informativnu borbu protiv Rusije. Institut finansira Ministarstvo spoljnih poslova Velike Britanije, a od 2017. godine je za njegovu delatnost izdvojeno više od 2,2 miliona funti u vidu grantova.
Prošlog petka je na internetu objavljen izvještaj IFS-a, prema kojem je jedan od zaposlenih u institutu pripremio osam žalbi protiv RT-a britanskom medijskom regulatoru Ofkomu. Jedan od projekata IFS je Inicijativa za integritet: u novembru su hakeri Anonimusa objavili njegove dokumente u kojima se vidi da je London koristio ovaj projekat za mešanje u unutrašnje poslove evropskih zemalja i za informativni rat protiv Moskve.