Optužnice su podignute protiv Ču Hua i Čang Šilonga za koje je tužilac naveo da su delovali po nalogu kineske obaveštajne službe, prenosi AP.
U dokumentaciji koja se našla pred federalnim sudom na Menhetnu, u Njujorku, tvrdi se da su hakeri uspeli da pristupe računarima u više od 45 organizacija iz 12 saveznih država. Kompanije koje su „napadnute“ posluju u različitim oblastima, od avio i svemirske industrije do farmacije.
U optužnici je navedeno da su hakeri mogli da ukradu „stotine gigabajta podataka“.
Prošle nedelje zvaničnici FBI, Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnje bezbednosti svedočili su u Odboru Senata SAD za pravosuđe o tome da Kina pokušava da krade poslovne tajne i intelektualnu svojinu od američkih kompanija kako bi načinila štetu američkoj ekonomiji i ojačala sopstveni privredni razvoj.
Kineski špijunski napadi postali su „najteža kontraobaveštajna opasnost s kojom se danas suočavaju SAD“, izjavio je tom prilikom pomoćnik direktora FBI zadužen za kontraobaveštajnu delatnost.
U poslednjih nekoliko meseci Ministarstvo pravde SAD podiglo je optužnice protiv nekoliko službenika kineske obaveštajne službe i hakera, preneo je Tanjug.
Optužnica podignuta u oktobru 2018. godine značajna je i po tome što je prvi put jedan službenik Ministarstva državne bezbednosti Kine izručen Sjedinjenim Državama zbog suđenja.