„Rusija kategorički negira sve optužbe o navodno agresivnim i nezakonitim postupcima u Azovsko-Kerčkim vodama i Crnom moru. Ruski graničari nisu dozvolili nikakva kršenja međunarodnog prava“, rekao je Karasin.
„To je naš principijelni stav i mi ćemo ga snažno braniti“, dodao je on.
U nedelju 25. novembra su brodovi ukrajinske mornarice „Berdjansk“, „Nikopolj“ i „Jani Kapu“, narušavajući članove 19 i 21 Konvencije UN o morskom pravu, presekli državnu granicu Rusije. Brodovi su ušli u privremeno zatvorene vode Rusije i nekoliko sati izvodili opasne manevre, ne odgovarajući na zahteve ruskih brodova koji su ih pratili. Sva tri broda su zadržana i kasnije prevezena do luke u Kerču.
Komentarišući odluku Kijeva da ne produžava Dogovor o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu sa Rusijom, Karasin je rekao da je to velika greška koja će imati socijalne, ekonomske, humanitarne i druge posledice.
„Ne želim da pretpostavljam kakve će biti po obimu. Jedno se može reći sa sigurnošću: najviše će patiti obični ljudi čije potrebe ne zanimaju nikoga iz sadašnjeg ukrajinskog rukovodstva, što znači da se oni mogu žrtvovati zarad sopstvenih političkih ambicija“, dodao je on.
Prema njegovim rečima, „Veliki sporazum“ je veoma važna komponenta čitavog pravnog okvira međudržavnih odnosa, neka vrsta orijentira za izgradnju bilateralne saradnje u različitim oblastima.
„Međutim, posle oružanog državnog prevrata u Kijevu u februaru 2014. godine nacionalističke snage koje su došle na vlast povele su politiku rušenja istorijski uspostavljenih veza između naših zemalja i naroda i namerno pretvorile Ukrajinu u neprijateljsku državu Rusije“, objasnio je on. On je dodao da je „sve ovo u velikoj meri obezvredilo principe prijateljstva, dobrosusedstva i strateškog partnerstva koji su u osnovi Dogovora“.
Karasin je naveo i da je Rusija posvećena normalizaciji i razvoju odnosa između dve zemlje na osnovu pragmatične saradnje i uzimajući u obzir prave interese naših naroda.
Komentarišući američko vojno prisustvo u Ukrajini Rusija smatra da je ono suvišno i u suprotnosti sa Minskim sporazumima.
„Od 2014. godine američki instruktori raspoređeni su na različitim ukrajinskim poligonima gde sprovode obuku vojnika i oficira Oružanih snaga Ukrajine. Brodovi američke mornarice često ulaze u crnomorske luke Ukrajine i učestvuju u zajedničkim vežbama sa ukrajinskim Ministarstvom odbrane“, istakao je Karasin.
On je podsetio da je američka vojska u leto 2017. godine počela sa izgradnjom Centra za operativnu kontrolnu za ukrajinsku mornaricu u gradu Očakov.
Moskva će adekvatno odreagovati u slučaju da se u Ukrajini pojavi nova američka vojna baza.
Krajem novembra list „Izvestija“ je pozivajući se na vladajuće krugove Ukrajine saopštila da vlasti pokušavaju da ubede Sjedinjene Američke Države da izgrade vojnu bazu na svojoj teritoriji.
„Čuli smo za to. Izgleda da kijevski režim više ne zna kako drugačije da Sjedinjenim Američkim Državama pokaže svoju lojalnost“, ocenio je Karasin.
Prema njegovim rečima, izgledi za pojavu američke vojne baze u Ukrajini će „neizbežno dovesti do daljeg pogoršanja bezbednosne situacije i imati izuzetno negativan uticaj na izglede za rešavanje sukoba u Donbasu“.
„Rusija će sa svoje strane biti prinuđena da adekvatno reaguje“, naglasio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije.