„Ovi zakoni ne donose nikakve neposredne promene u strukturi, misiji ili operativnom radu snaga, već predstavljaju početak praktičnog i stalnog rada na izgradnji transparentne i multietničke snage u operativnoj povezanosti sa NATO-om, koja služi svim kosovskim zajednicama, u skladu sa desetogodišnjim planom tranzicije kosovske vlade“, navodi se u saopštenju.
Američka ambasada je pozvala vladu u Prištini da nastavi blisku saradnju sa NATO saveznicima i partnerima i da se uključi u animiranje manjinskih zajednica kako sada, tako i tokom čitavog višegodišnjeg procesa koji sledi.
„Očekujemo da će se nastaviti postojeći aranžmani sa Kforom koji se tiču kretanja i operacija snaga na Kosovu. Svi akteri unutar i van Kosova trebalo bi da podrže i podstaknu građane manjinskih zajednica na Kosovu da učestvuju u svojim bezbednosnim snagama zarad svojih zajednica i zemlje. SAD su posvećene radu sa KSB-om kako bi one unapredile svoj profesionalni razvoj i organizacionu evoluciju, što će doprineti miru i stabilnosti na Kosovu i u regionu“, navodi se dalje u saopštenju.
Regionalna stabilnost zahteva da Kosovo „učini istinske napore da normalizuje odnose sa susedom Srbijom“, navela je američka ambasada u Prištini, ističući da ohrabruje obe strane da preduzmu neodložne korake za smanjenje tenzija i stvaranje uslova za brz napredak u dijalogu.
Cilj je, kako se navodi, postizanja obostrano korisnog dogovora koji će unaprediti mir, stabilnost i prosperitet na Kosovu i u regionu, što je najviši prioritet SAD na Kosovu.
„Pozivamo sve zainteresovane strane da preusmere svoju energiju i angažuju se ozbiljno i konstruktivno u ostvarivanju tog cilja“, ističe se u saopštenju američke ambasade.