U novembru su hakeri prvi put objavili dokumente o projektu koji je Velika Britanija, prema njihovoj pretpostavci, mogla da koristi za mešanje u unutrašnje poslove evropskih zemalja i za informacioni rat protiv Rusije.
Kako navode autori nove publikacije, program Instituta nije obnavljan od 2017. godine, a informacije o saradnicima, kao i podaci za stupanje u kontakt s tom ustanovom nisu navedeni. Programski kod za onlajn-publikaciju navodi da se ceo sadržaj objavljuje automatski.
Hakeri su objavili istraživanje Instituta o reagovanju medija na trovanje bivšeg dvostrukog špijuna Sergeja Skripalja, spisak eksperata i pojedine račune. Javnosti su dostupni i podaci iz pasoša, radna biografija i dokumenti o delatnosti direktora „Instituta za državnu upravu“ Kristofera Donelija.
Prema informacijama hakera, Doneli je kao specijalni savetnik Komiteta za odbranu Donjeg doma britanskog parlamenta inicirao „istragu o ruskoj pretnji“ i lobirao da se u tu istragu uključe učesnici u projektu „Integriti inicijativa“ i saradnici Instituta, u svojstvu svedoka.
Doneli se, takođe, zalagao za to da Komitet za digitalne tehnologije, kulturu i sport Donjeg doma britanskog parlamenta bavi istragom o „ruskoj umešanosti“ u referendum u Kataloniji.
Autori publikacije tvrde da je „britanska obaveštajna služba platila sopstvenim agentima da daju lažne dokaze o ruskoj umešanosti u katalonski referendum, a potom tražila od njih da lažno svedoče u parlamentu kako bi ubedili britanske poslanike da preduzmu mere protiv Rusije“.
U dokumentu pod nazivom „Donelijevi predlozi za Krim“ iz 2014. godine naveden je kompleks „vojnih mera“ koje, prema mišljenju direktora Instituta, treba preduzeti odmah nakon povratka Krima u sastav Rusije.
Doneli je, prema navodima Hakera, predlagao da se minira Sevastopoljski zaliv, da se na granicama poluostrva postavi „sanitarni kordon s vojskom i minama“, kao i da se upotrebi „veliko mikrotalasno protivsatelitsko oružje“ koje je „Ukrajina nekada imala“.
Prema dokumentima koje su objavili hakeri, Doneli je pozivao saradnike ukrajinskih specijalnih službi u Veliku Britaniju, a njihove posete je finansiralo Ministarstvo odbrane Velike Britanije.
Autori publikacije tvrde i da je projekat „Integriti inicijativa“ obuhvatao razne programe u Škotskoj, Francuskoj i Italiji.
„To je samo deo dokumenata koji imamo u vezi s Kristoferom Donelijem. Ako se istraga o nezakonitoj delatnosti 'Integrity Initiative’ u Velikoj Britaniji pokaže kao obična farsa, objavićemo još dokumenata koji dokazuju blisku vezu Donelija s britanskim tajnim službama koje on često koristi da bi doveo u zabludu članove parlamenta i doveo svoje agente na sastanke raznih komiteta u Donjem domu“, naveli su hakeri.
Oni dodaju da je veoma čudno to što su evropski lideri i zvaničnici i dalje spokojni kada je reč o delatnosti „Integriti inicijative“ u svojim zemljama.
„Podsećamo da su tajni klasteri namenjeni za političku i finansijsku manipulaciju i da ih kontrolišu britanske tajne službe. Oni ispunjavaju tajne misije Londona i mešaju se u unutrašnje poslove suverenih država direktno pred vama“, navedeno je u saopštenju.
Na jednom od sajtova „Anonimusa“ navedeno je da je projekat „Integriti inicijativa“ osnovan 2015. godine i da ga je finansirala britanska vlada, a među onima koji su povezani s tim projektom navedena su imena finansijskog stručnjaka Vilijama Braudera, Vladimira Ašurkova, saradnika Alekseja Navaljnog, kao i naučnik Igor Sutjagin, koji je 2004. godine bio osuđen zbog špijunaže, a potom pomilovan.