Zahvaljujući domišljatosti mladih srpskih studenata, ta borba uspela je da skrene pažnju njihovim kolegama u Evropi na nepravdu koja se dešava na Kosovu i Metohiji.
O originalnim protestima koje organizuju razgovarali smo sa jednim od lidera bunta Nemanjom Biševcem. Ovaj tridesetogodišnjak iz Kosovske Mitrovice je student postdiplomskih studija na Katedri za srpski jezik i književnost.
Čim su građani počeli da se okupljaju, studenti su osnovali svoj krizni štab i dogovorili se da krenu u akciju, jer je, kako nam kaže Biševac, studentska populacija direktno pogođena uvođenjem taksi.
„Studenti su zabrinuti, ali nisu uplašeni, uplašeni su njihovi roditelji. Oni vrše pritisak da studenti ne budu tu gde jesu, međutim, odziv je odličan. Studenti su tu, domovi su puni, obroci u menzi zasad su redovni, nastava se odvija bez problema. Trudimo se i mi koji vodimo protest i svi ostali, da živimo normalno, iako je situacija nenormalna. Do kada ćemo imati hrane za menzu i energenata za grejanje doma, ne znam, to ne mogu da prognoziram“, kaže za Sputnjik jedan od vođa protesta.
Studenti su, nakon što je košarkašima Partizana zabranjen ulazak na Kosovo, odigrali utakmicu vezanih ruku, pozvali na mir puštajući golubove, prošetali sa praznim tanjirima iz studentske menze, aludirajući na činjenicu da mogu da ostanu gladni zbog sporne takse. Zatvorili su se i u improvizovani koncentracioni logor.
Akcije mladih nailaze i na opstrukcije pojedinih ambasadora zapadnih zemalja. Tako je nemački ambasador u Prištini Kristijan Helt na svom zvaničnom nalogu na Tviteru napisao da je njihov performans odvratan. Naime, studenti su bili zatvoreni u logor „Kosovošvic“.
This parallel, with respect to the suffering of especially Serbs and others in the region, with Holocaust perpetrated in Balkans under Nazi German occupation in World War II, is not just completely out of line, it is disgusting! Read history books, don't do "alternative facts"! https://t.co/KT0S6Jqpt0
— Ambassador Christian Heldt (@GermanAmbKOS) 06. decembar 2018.
„Želeli smo da pokažemo u kakvoj se situaciji Srbi ovde nalaze, u 21. veku, u srcu Evrope živimo u getu, a ambasador je time bio uvređen“, kaže Biševac za Sputnjik.
„Pitali smo ga zašto je uvređen, jer mi to nismo shvatili. SR Nemačka je jedan od sponzora takozvane kosovske nezavisnosti. Pozvali smo ga da dođe, pošto je istoričar po struci, pošto nam je skrenuo pažnju da treba da pratimo istorijske izvore. U osnovi učenja istoričara je objektivnost, praćenje istorijskih činjenica, ali ambasador je odmah stao na jednu stranu. Mi smo ga pozvali da osudi uvođenje takse i kršenje osnovnih ljudskih prava. On to, naravno, nije učinio“, priča ovaj akademac.
Biševac dodaje da su studentima, kao i svim građanima, narušena osnovna ljudska prava, pre svega pravo na kretanje jer u strahu u južni deo Mitrovice odlaze samo oni koji su na to primorani. „Nemamo nikakav kontakt sa kolegama južno od Ibra, jer tamošnje studentske organizacije to ne žele, ali smo uspeli da dobijemo podršku kolega iz Evrope, što nas veoma raduje i jako je važno“, kaže Biševac.
„Uputili smo pismo SKONUS-u, Studentskoj konferenciji Univerziteta Srbije, koja je član Evropske studentske unije. Tokom naših protesta zasedala je Evropske studentska unija. Ona je na osnovu tog pisma usvojila Rezoluciju kojom se pozivaju prištinske vlasti da ukinu takse, kako bi se omogućio normalan život studentima i građanima na Kosovu. Iznenađen sam, Rezolucija je jednoglasno prošla. Čak su i studentske organizacije iz Zapadne Evrope bile za to“, ističe Biševac.
Dodaje da Evropska studentska unija sve svoje zahteve i rezolucije prosleđuje Evropskoj komisiji, što je izuzetno važno u borbi za normalan život na Kosovu i Metohiji. „Nadam se da će konačno i oni adekvatno reagovati i da ćemo biti oslobođeni ovog sramnog nameta“, kaže naš sagovornik.
„Bukvalno nam uskraćuju pravo na obrazovanje, jer ako sutra ne budemo imali dovoljno hrane za menzu, nećemo moći da organizujemo nastavu, niti da studente zadržimo ovde. Bez studenata, ni Mitrovica ni Kosovo ne bi bili to što su sada“, kaže Biševac na kraju razgovora za Sputnjik.
I poslednja akcija studenata izazvala je burne reakcije. Osmislili su video-igricu u kojoj je cilj da igrač kutijama plazma keksa „sruši“ najviše kosovske funkcionere Kadrija Veseljija, Ramuša Haradinaja i Hašima Tačija i da tako simbolično „unese“ taj proizvod na Kosovo.