„Novi lider neće moći da dođe na funkciju do isteka zakonskog roka 21. januara, tako da se izborom novog rukovodstva rizikuje da se kontrola nad pregovorima o bregzitu preda u ruke opozicionim poslanicima u Parlamentu“, rekla je Mejova u obraćanju u Dauning stritu nakon što su poslanici njene partije za večeras najavili glasanje o nepoverenju Vladi, prenosi Rojters.
Novi lider, prema rečima premijerke, ne bi imao vremena da ponovo pregovara o sporazumu o povlačenju Britanije iz EU i da izdejstvuje usvajanje zakon s tim u vezi u Parlamentu do 29. marta, kada Britanija definitivno treba da napusti Uniju.
„Zato bi jedan od prvih aktova (novog rukovodstva) moralo da bude produženje ili odustajanje od aktiviranja Člana 50, što znači odlaganje ili čak obustavljanje bregzita, u trenutku kada narod želi da sa tim nastavimo“, objasnila je premijerka.
Istovremeno, istakla je da će se „boriti do kraja“ protiv pokušaja da je smene sa mesta šefice Vlade.
Ona je naglasila da borba za mesto predsednice vladajuće stranke i Vlade „u ključnom trenutku britanske istorije“, za manje od četiri meseca do planiranog datuma za bregzit, „nije u nacionalnom interesu“ i da se rizikuje da se zaustavi proces izlaska zemlje iz EU.
„Povlačenje u kriznim vremenima bi dovelo u opasnost budućnost zemlje i stvorilo neizvesnost sada kada to najmanje sebi možemo da priuštimo“, naglasila je Mejova.
Ako konzervativni poslanici izglasaju nepoverenje Terezi Mej i Vladi, ona će napustiti mesto predsednice Konzervativne partije i funkciju premijerke.
Na tim pozicijama će ostati dok se ne izabere njen naslednik, a ako pobedi na glasanju u narednih godinu dana njen status ne može biti ponovo uzdrman, navodi američka agencija.
Među mnogim konzervativnim poslanicima raste gnev zbog načina na koji Mejova rukovodi bregzitom, a sa glasanjem o nepoverenju ona se suočava samo dva dana nakon što je odložila glasanje u Parlamentu o odobrenju njenog sporazuma o razlazu sa EU, kako ne bi doživela poraz.