Zaev je istakao da niko u svetu ne može da ospori nečije pravo na etničku pripadnost, što je evropska vrednost koju svi moraju da poštuju.
„Ja sam Makedonac, govorim makedonski, to je moje pravo. To je evropska vrednost. Očekujem da sve evropske države prihvate i poštuju evropske vrednosti. Mi smo ispružili ruku, pristali smo da delimo zajedničku istoriju i nastavićemo da govorimo u duhu prijateljstva, da gradimo dobrosusedske odnose…“, rekao je Zaev, preneo je Radio Slobodna Evropa na makedonskom jeziku.
Zaev kaže da veruje da su visoki bugarski zvaničnici Karakačanov, Zaharieva i premijer Borisov prijatelji makedonskog naroda i dodao da je njegovo pravo bilo da sa Grčkom postigne sporazum prema kojem će Makedonija imati novo ime i zvaće se — Republika Severna Makedonija.
Potpredsednik Vlade Bugarske Krasimir Karakačanov je tokom vikenda upozorio Zaeva da ne zloupotrebljava temu o makedonskom jeziku za članstvo u NATO i EU.
„Severna Makedonija je geografska oznaka koja obuhvata teritorije Republike Bugarske. Zaev bi možda želeo da se slični bugarski dijalekti sutra predaje kao zvanični strani jezik. Ovo je neprihvatljivo. Ovo je provokacija“, rekao je Karakačanov.
U prvom zvaničnom reagovanju na izjavu Karakačanova, Skoplje je poručilo da Prespanski sporazum potvrđuje postojanje makedonskog jezika i da niko više neće osporavati to pravo.
Inače, Makedonija i Bugarska potpisale su sporazum o dobrosusedskim odnosima 1. avgusta ove godine, a obe zemlje žele da reše istorijske sporove, koji se uglavnom odnose na jezik, makedonsku kulturu i istoriju.
Sporazum je potpisan i na makedonskom jeziku, koji bugarski zvaničnici sada negiraju.