„Ne predviđamo odluke o sankcijama, već nameravamo da ispunjavamo zahteve američkog zakonodavstva“, rekao je portparol Stejt departmenta govoreći o Zakonu o kontroli hemijskog i biološkog oružja i zabrani njegovog vojnog korišćenja iz 1991. godine, kojim se propisuju sankcije.
Prvi deo sankcija zbog „slučaja Skripalj“ američka strana uvela je 27. avgusta. Kako je tada izjavio Stejt department, ako za 90 dana Moskva ne ispuni niz kriterijuma, biće uvedene nove sankcije. Međutim, 90 dana određenih zakonom je isteklo, a američka administracija još nije preduzela nove korake.
Drugi deo sankcija, između ostalog, predviđa mogućnost smanjivanja nivoa bilateralnih diplomatskih odnosa na inicijativu Sjedinjenih Američkih Država ili čak njihovog suspendovanja, faktički potpunu zabranu izvoza bilo koje američke robe u Rusiju, osim prehrambenih proizvoda, kao i uvoz ruske robe u Sjedinjene Američke Države, uključujući naftu i naftne derivate, i oduzimanje prava sletanja u SAD aviona svih avio-kompanija koje kontrolišu ruske vlasti.
Stejt department odbio je da saopšti na osnovu kakvih informacija ili obaveštajnih podataka su izvedeni nedvosmisleni zaključci o umešanosti Rusije u trovanje u Solsberiju. Istovremeno, američke vlasti su izjavile da ne žele da pribegavaju realizaciji druge faze tih ograničenja — zbog toga zvanična Moskva mora da obezbedi američkoj strani ubedljiva uverenja da više neće kršiti odredbe međunarodnog prava o zabrani hemijskog oružja, a takođe mora da dozvoli sprovođenje inspekcija UN i međunarodnih nezavisnih posmatrača kako bi se garantovalo da ruske vlasti ne koriste hemijsko oružje u suprotnosti sa međunarodnim pravom.