Tramp je i prethodno iskazao oklevanje u kontekstu sastanka s Putinom, nakon što je dobio informacije o krizi u Azovskom moru, gde su u nedelju 25. novembra tri broda ukrajinske mornarice nelegalno prešla državnu granicu i izvodila opasne manevre. Ruska mornarica ih je zadržala i kasnije prevezla do luke u Kerču, a posade se nalaze u pritvoru.
Diplomata i nekadašnji ambasador dr Zoran Milivojević smatra da je Trampovo objašnjenje otkazivanja sastanka apsolutno neubedljivo. Vest je loša, a za takvu veliku silu kakva je Amerika, ovo deluje malo neozbiljno, kaže Milivojević za Sputnjik.
„Mislim da se radi o svojevrsnom pritisku takozvane ’duboke‘ Amerike, dakle, one unutrašnje situacije i pritiska vezanog za saradnju sa Rusijom kome je Tramp izložen od prvog dana inauguracije. Izgleda da se on još nije izborio za suverenitet u donošenju odluka. Ovo je loše i za samu Ameriku, jer se radi o pitanjima od globalnog interesa. Na ovaj način, Amerika gubi svojevrstan autoritet da bude meritoran sagovornik o najvažnijim globalnim pitanjima, kakvo je, na primer, pitanje razoružanja, kontrole trke u naoružanju i kontrole globalne bezbednosti i stabilnosti u ovom trenutku“, kaže Milivojević.
On dodaje da sada, pored trenutne i opšte krize u Ukrajini, ostaje otvoreno i pitanje izlaska SAD iz Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa. Očigledno je da se od prvog dana vladavine njegove administracije, Tramp u svojoj spoljnoj politici opredelio za suspendovanje multilateralnih sporazuma koji su od značaja za celokupno čovečanstvo, od onih koji se tiču klimatskih promena, do ovih koji se tiču oružja za masovno uništenje, podseća naš sagovornik.
„Jasno je i na ovoj temi da je Tramp pod velikim pritiskom i da nije u stanju da donosi odluke onako kako ih je najavljivao pre dobijanja predsedničkog mandata i početka njegove predsedničke misije. Ukoliko bi Amerika ostala pri tome da zaista izađe iz ovog sporazuma, to predstavlja novu opasnost pre svega na planu trke u naoružanju, ali i u mogućim konsultacijama na globalnom planu sa posledicama za globalnu stabilnost i bezbednost“, ocenjuje Milivojević.
Na kraju razgovora za Sputnjik, on konstatuje da je otkazivanjem susreta Putin—Tramp, ako se nešto u međuvremenu ne promeni, potpuno promenjena struktura razgovora na nivou G20, čiji se samit održava danas i sutra u Argentini.
„Pošto se radi o aktuelnim globalnim odnosima, u kojima glavnu ulogu igraju Sjedinjene Američke Države, Rusija i naravno Kina, ako ne dođe do ovog susreta, u takvim okolnostima će Samit u pogledu političkih efekata biti desetkovan i sa manje efikasnosti vezano za globalne teme i globalna pitanja“, kaže Milivojević.