Ivanović je naveo da zaliha pojedinih antibiotika, analgetika, citostatika i rastvora ima za oko 10 do 12 dana, dok određenih lekova ima i za naredna dva meseca.
„Rezerve lekova se smanjuju iz dana u dan, tako da u ovom trenutku kiseonika imamo za oko sedam dana, što zavisi od broja bolesnika. Za neke lekove imamo rezerve za duži period, čak i do dva meseca, ali nedostatak nekih drugih lekova mogao bi da ugrozi lečenje naših pacijenata“, rekao je Ivanović novinarima nakon sastanka Kriznog štaba četiri opštine sa severa KiM.
On je naveo da su pacijenti KBC Kosovska Mitrovica adekvatno zbrinuti i da među njima nema panike.
„Pružamo adekvatnu zaštitu pacijentima, u stalnim smo konsultacijama kako da se najbolje organizujemo. Optimista sam da ćemo uspeti da se izborimo i sa ovim problemima“, rekao je Ivanović.
On je napomenuo da Priština poslednje tri godine opstruiše i otežava dopremanje lekova iz centralne Srbije na sever KiM, ali da je ovog puta reč o totalnoj blokadi.
Ivanović je podsetio da je Priština dosad izdavala šestomesečnu dozvolu o nabavci kiseonika, te da je KBC u Kosovskoj Mitrovici dobio tu dozvolu pre oko mesec dana.
„Međutim, dozvola je ukinuta u paketu drakonskih mera koje se preduzimaju protiv života Srba, tako da nismo dobili novu dozu kiseonika, a videćemo kako će se Priština dalje ponašati“, rekao je Ivanović.
U apotekama u Kosovskoj Mitrovici situacija se razlikuje u državnim i privatnim apotekama.
Na primer, u apoteci Ibar 1, koja pripada Apotekarskoj ustanovi Kosovska Mitrovica, rafovi su, kako se uverio izveštač Tanjuga, gotovo prazni, sa tek pokojom kutijom lekova ili nekim drugim medicinskim proizvodima.
S druge strane, u privatnim apotekama su zasad puni rafovi, ali ni tu nisu želeli da daju nikakve informacije da li očekuju nestašice lekova i da li će lekovi i drugi apotekarski proizvodi poskupeti.
U apotekama nisu dozvolili snimanje objekta.