Portparolka EU je odbacila komentare koji stižu iz Prištine, prema kojima je šefica EU diplomatije Federika Mogerini „pristrasna“ i da „kritikuje samo Kosovo“, „a nikada Srbiju“, u kontekstu kršenja sporazuma iz okvira normalizacije odnosa.
„Reakcija kosovskih vlasti u ovom kontekstu jednostavno nije pravi način. Postoje načini da se reše ova pitanja i te kanale treba koristiti“, poručila je Kocijančičeva.
Kocijančičeva je, međutim, takođe rekla da sve primedbe koje postoje između Beograda i Prištine na međusobne odnose treba rešavati u okviru dijaloga kojem posreduje EU.
„Poslednje akcije, mere i izjave sa Kosova i iz Srbije, koje je druga strana shvatila kao provokaciju i uvrede, uznemirujuće su, ne pogoduju dijalogu i normalizaciji odnosa i podrivaju sve ono što su strane uradile tokom godina u dijalogu“, izjavila je Kocijančičeva.
Ona je podsetila da je napredak u dijalogu o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine povezan i sa odnosima sa EU i da može efikasno doprineti dobrobiti građana.
„Zato pozivamo lidere sa obe strane da odmah prestanu sa provokacijama i da se fokusiraju na završetak normalizacije odnosa“, poručila je Kocijančičeva.
Povodom mera koje je uvela Priština, Kocijančičeva je izjavila:
„Naša poruka je jasna i dosledna. U pitanju je kršenje CEFTA sporazuma i nije u duhu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.“
Ona je podsetila da je EU istu reakciju imala i kada su takse inicijalno podignute za 10 odsto.
Kocijančičeva je ocenila da u kontekstu jasne EU perspektive celog regiona Zapadnog Balkana, EU nadgleda ispunjavanje svih obaveza koje su preuzete od strane partnera u regionu.
„CEFTA je kamen temeljac regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu i ključni deo regionalne ekonomske zone. On je pokriven kroz različite sporazuma u okviru Sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji. To su sve instrumenti koji su dizajnirani da podrže region, da ga približe EU i osiguraju da postoji ekonomska dobrobit koja pomaže regionu i njegovoj ekonomskoj situaciji“, poručila je Kocijančičeva.
Ona je navela da EU očekuje da Sekretarijat CEFTA i sve strane preduzmu neophodne mere kako bi osigurali da se Sporazum o slobodnoj trgovini u potpunosti poštuje.
Podsetila je i na fundamentalne principe evropske perspektive regiona, koji su zasnovani na pomirenju i regionalnoj saradnji i dobrosusedskim odnosima.
„Poruka za Srbiju i Kosovo je jasna. Mi očekujemo da se obaveze ispune, a sve provokacije izbegnu i da obe strane nastave da rade u cilju normalizacije odnosa jer to nije samo u interesu dve strane, već i u interesu naroda, regiona i cele Evrope“, zaključila je Kocijančičeva-