„Velika Britanija pridružila se pozivima Rusiji da prestane sa zadržavanjem ili ometanjem pristupa brodovima u Azovsko more nakon zasedanja ministara spoljnih poslova EU“, navodi se u saopštenju.
Diplomate smatraju da ruska strana „nastavlja da ometa rad međunarodnih i ukrajinskih brodova“, koji plove ka ukrajinskim lukama u regionu.
Ministarstvo je dodalo da se u ovom trenutku radi o više od 200 brodova.
Pri tome Ministarstvo spoljnih poslova Velike Britanije nije navelo primere kada su to ruske službe zadržale ukrajinske brodove.
Situacija u Azovskom moru se zaoštrila početkom 2018. godine. U martu je Ukrajina zadržala ruski brod „Nord“, podigavši protiv njegovog kapetana optužnicu zbog nezakonite posete Krimu, „čiji je cilj bio da se nanese šteta državnim interesima“. U avgustu je u luci u Hersonu zadržan tanker „Mehanik Pogodin“.
Dejstva Kijeva ruske vlasti ocenjuju kao „pomorski terorizam“, a na njih su odgovorile povećanjem pograničnih kontrola u svom delu Azovskog mora.
Ukrajinski graničari su tada saopštili da su Rusi počeli „žestoku politiku zadržavanja i pregleda brodova“.
Krimska pogranična uprava Federalne službe bezbednosti Rusije saopštila je da provere vrši u skladu s međunarodnim pomorskim pravom i da nije dobijala primedbe od vlasnika brodova. Ministarstvo inostranih poslova Ukrajine je potom priznalo da ruski graničari ne narušavaju protokole tokom pregleda.
Predsednik Ukrajine Petro Porošenko je 12. oktobra potpisao ukaz kojim je na snagu stupila odluka Saveza za nacionalnu bezbednost i odbranu „O hitnim merama za zaštitu nacionalnih interesa na jugu i istoku Ukrajine, na Crnom i Azovskom moru i u Kerčkom moreuzu“.
Rusija je sa svoje strane istakla da će se raskid sporazuma o Azovskom moru negativno odraziti prvenstveno na ukrajinsku stranu.