„Ne možemo da tolerišemo da se prema nama odnose kao prema okupiranoj zemlji. Kada posmatram postupke američkog ambasadora, stičem utisak da on sebe pre smatra oficirom okupacionih trupa nego ambasadorom Sjedinjenih Američkih Država u suverenoj državi“, istakao je Šreder, prenosi NTV.
Prema njegovom mišljenju, Nemačka bi trebalo da traži nove saveznike sa podudarnim interesima. On smatra da bi takav saveznik mogla da bude Kina.
„Nemoguće je da se izbegne približavanje žrtava sukoba koje su pokrenule Sjedinjene Američke Države“, zaključio je bivši kancelar.
Trgovinski ratovi SAD
Trgovinski rat između SAD i Kine počeo je nakon što su 6. jula na snagu stupile uzajamno povećane carinske tarife između tih država. Vašington je uveo carinu od 25 odsto na uvoz 818 proizvoda iz Kine ukupne vrednosti 34 milijarde dolara godišnje. Kao kontramere Peking je istog dana uveo 25 odsto carine na uvoz jednake količine američkih proizvoda.
Krajem septembra stupile su na snagu nove američke carine od 10 odsto za robu iz Kine s obimom uvoza od 200 milijardi dolara godišnje. Peking je odgovorio carinama od deset i pet odsto na američki uvoz u vrednosti od 60 milijardi dolara.
Odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije zaoštrili su se zbog istupanja Vašingtona iz nuklearnog sporazuma sa Iranom i uvođenja trgovinskih nameta na čelik i aluminijum. Evropska unija je 7. avgusta donela zakon kojim se na njenoj teritoriji poništava dejstvo eksteritorijalnih sankcija SAD protiv Irana.
Osim toga, kao odgovor na uvođenje carina, Brisel je uveo dodatne carine od 25 odsto na uvoz čitavog niza proizvoda iz Sjedinjenih Američkih Država.