Kako precizira beogradski list, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tu ponudu odbio.
Prema saznanjima lista, Vućić nije ni razmatrao taj licemerni aranžman, niti će ga prihvatiti.
Takvu ponudu u Beogradu smatraju apsurdnom, jer je uvođenjem takse na proizvode iz centralne Srbije Priština pogazila CEFTA sporazum, u koji su ugrađeni neki od temeljnih principa EU, a koje sada gazi upravo Brisel, pišu „Novosti“.
List navodi da najnovija „šargarepa“ ne treba da čudi, jer ostaje sve manje vremena za ostvarivanje cilja aktuelne evropske administracije da se do rešenja za kosovsko pitanje dođe do isteka njenog mandata.
Kako podsećaju, i sama visoka predstavnica u dijalogu Federika Mogerini je rekla da bi volela da se dijalog završi do maja 2019. godine, kada će biti održani izbori za Evropski parlament.
„Novosti“ napominju i da odgovornost za višemesečnu tromost pregovaračkog procesa ne leži na Beogradu, jer je Priština ta koja pet godina nije formirala Zajednicu srpskih opština, „uz više nego očigledno gledanje kroz prste iz Brisela“.
Takođe, pred svaku rundu dijaloga njeni predstavnici su po pravilu priređivali neku novu provokaciju.
Najavljeno je i da će kada se formira tzv. vojska Kosova jedan njen garnizon biti raspoređen ka Severu, što je suprotno dogovoru Beograda i NATO-a. Odgovor predsednika Vučića na to je bio da će dijalog biti nastavljen kada Priština povuče protivpravne odluke, zbog čega je i stigla ponuda iz Brisela kao pokušaj da se takav srpski stav smekša, navodi list.
Srbija je inače odavno spremna da otvori tri nova poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU, ali iz političkih razloga pojedine članice Unije to stopiraju.
Na čekanju su Poglavlje 9 — finansijske usluge, Poglavlje 17 — ekonomske i monetarne odredbe i Poglavlje 18 — statistika.
U međuvremenu pripremljena su i poglavlja 2 — slobodno kretanje radnika, 4 — slobodno kretanje kapitala, 14 — transportna politika i 21 — transevropske mreže.