Komentarišući tu mogućnost, on je večeras za RTS rekao da bi to bilo u suprotnosti sa svim međunarodnim sporazumima, te da očekuje da reaguju NATO i EU, kao garanti tih sporazuma.
Kako je rekao, Priština radi na tome da taj datum bude momenat proglašenja, iako je to suprotno i ustavima i propisima koje je sama Priština donela, međunarodnim sporazumima, Rezoluciji 1244 (Saveta bezbednosti UN) i samim garancijama NATO-a.
„Nema ni podrške Srba za to“, naveo je Stefanović, dodajući da samo mogućnost takve odluke izaziva veliku zabrinutost Srba na Kosovu.
„Naše Ministarstvo odbrane, unutrašnjih poslova i sve službe analizirale su sva saznanja koja mi imamo o tome i pripremile neke moguće scenarije koji bi mogli da se dogode i, naravno, odgovore Srbije, ali pre svega želimo da na ozbiljan način razgovaramo s partnerima koji su i bili garant — NATO i EU — da tako nešto ne može da se dogodi“, rekao je Stefanović.
On je oceno da je to ozbiljno pitanje i da pre svega očekuje odgovor od njih.
„Da li su spremni da prihvate to brutalno kršenje, pa čak i unutrašnjih propisa tzv. Kosova, po cenu nestabilnosti u regionu i po cenu svega što su i oni sami obećali ili će nešto konkretno preduzeti?“, rekao je Stefanović.
On je rekao i da su na današnjoj sednici Biroa za koordinaciju službi bezbednosti srpske službe dobile određene zadatke, imajući u vidu najavljeno formiranje „vojske Kosova“ i predstojeću Generalnu skupštinu Interpola na čijem će dnevnom redu biti i zahtev Kosova za prijem, čemu se Srbija protivi.