Satelitski snimci pokazuju kako su se kretale drevne kopnene mase koje su zakopane više od kilometra i po, piše „Dejli mejl“.
Naučnici kažu da snimci dali novi pogled i saznanja o Antarktiku, kontinentu koji je najmanje istražen. Oni su koristili podatke satelita GOCE, koji je lansiran 2009. za praćenje varijacija gravitacijskog polja Zemlje i da precizno izmeri Zemlju.
Inače, ovaj satelit nije u upotrebi već pet godina, od kako je ostao bez goriva i pao kroz atmosferu. Međutim, njegovi podaci su veoma značajni, te su korišćeni za nova naučno otkriće.
Njegovi instrumenti su pratili kretanje tektonskih ploča ispod Antarktika, te su istraživači na osnovu podataka protumačili njihovo kretanje u proteklih 200 miliona godina i došli do saznanja kako se zapravo formirao ledeni kontinent, prenosi B 92.
„Gravitacijski snimci donose pravu revoluciju u našu mogućnost da proučavamo najmanje poznati kontinent našeg sistema“, rekao je Fausto Ferakioli za Evropsku svemirsku agenciju.
Long-lost continents hidden under Antarctica are revealed by satellite that could change our knowledge of icy world forever https://t.co/j9ZV0Dw6xA pic.twitter.com/9Gs8z12QoK
— news us (@7azmbol74) November 8, 2018
„Na istočnom delu kontinenta možemo da vidimo geološke karakteristike koje pokazuju sličnosti i razlike kore ispod Antarktika i drugih kontinenata s kojima je bila spojena do pre 160 miliona godina“, dodaje Fausto.
Inače, kako bi stvorili 3D kartu Zemljine litosfere, naučnici su upotrebili merenja GOCE sa seizmološkim podacima.
Osim što su ova merenja veoma zanimljiva istorijski, ona su ujedno važna da razumemo kako Antarktik utiče na ponašanje ledenih ploča, ali i koliko će brzo da reaguje na otapanje leda.