Prisustvovalo je više od 80 državnika, kako iz zemalja-pobednica tako i onih koje su poražene u Velikom ratu. Srbiju je na ceremoniji predstavljao predsednik Vučić.
Senku na skup bacio je skandal sa rasporedom sedenja državnika, zbog kog su se pobunile mnoge zemlje, među kojima je i Srbija. Protokol je, primera radi, predvideo da u drugom redu tokom svečanosti ispred Trijumfalne kapije sedi niko drugi do Hašim Tači, dok su lideri zemalja koje su dale veliki doprinos pobedi u Velikom ratu ostali u drugom planu. Slično je bilo i na Mirovnom forumu, koji je održan odmah posle toga, kada se Tači našao u neposrednoj blizini ruskog predsednika Vladimira Putina.
Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je u obraćanju zvanicama da lekcija ne može biti „jedan narod protiv drugih“ i da nas ta pouka obavezuje da mislimo o budućnosti.
Makron je upozorio da se danas javljaju „demoni iz prošlosti“, spremni da ponovo seju haos i smrt.
Među učesnicima, između ostalih, bili su predsednici SAD i Rusije, Donald Tramp i Vladimir Putin.
Ni susret Trampa i Putina u Parizu nije prošao bez protokolarnih trzavica. Raspored sedenja lidera na radnom doručku u Jelisejskoj palati bio je promenjen, tako da predsednici Rusije i Sjedinjenih Američkih Država nisu mogli da razgovaraju, izjavio je izvor u ruskoj delegaciji za Sputnjik.
Stota godišnjica kraja Prvog svetskog rata obeležena je i u Srbiji. Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Čepurin položio je vence u znak sećanja na ruske pale vojnike, dok je ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondoloni s ministrom spoljnih poslova Srbije Ivicom Dačićem položio vence na Francuskom vojnom groblju.
Svojih herojskih predaka prisetili su se danas i mnogi građani Srbije, mada je očigledno da su neki heroji i pomalo pali u zaborav.
A želite li da znate kako je bukvalno zvučao kraj Prvog svetsko rata? Poslušajte ovde!