U Evropskoj mreži operatora prenosnog sistema za električnu energiju (ENTSO) u toku je glasanje koje bi moglo da potraje do utorka, saznaje Tanjug.
ENTSO, koji čini 43 operatora prenosnog sistema električne energije iz 36 zemalja Evrope, u slučaju da se obistine strahovanja Beograda doneće Kosovu ono što prištinska delegacija nije mogla da izbori u pregovorima.
ENTSO je nedavno naveo da radi na obuci za mrežne kodove koji će biti otvoreni za zemlje koje nisu njene članice — Ukrajinu, Moldaviju, Gruziju i Kosovo.
Predsednik Srbije je juče u Briselu rekao da se Srbija bori koliko može, ali da su šanse male.
„U nacrtu predloga energetskog spora bilo je jasno da mora da se formira ZSO, a onda dve mešovite kompanije na severu koje bi bile prenosnik energije do albanskog operatera“, rekao je Vučić.
Predsednik je upozorio da sada, pošto ZSO nije formirana krivicom Prištine, Evropa hoće da nam otme pravo na struju, da izgubimo dalekovode prema Makedoniji, Albaniji, Crnoj Gori.
„Evropljani žele da protivpravno izbace EMS iz energetske mreže za sever KiM ne uvažavajući naše argumente“, rekao je Vučić i dodao da su se protiv nas između ostalih izjasnile Nemačka, Francuska, Italija, Švajcarska, Belgija, Luksemburg, Hrvatska i Holandija, a da su za zaštitu našeg prava bile Španija, Slovačka, BiH.
Vučić je dodao je da će direktorka Elektromreže Srbije Jovana Matejić imati njegovu punu podršku i da Srbija neće sprovoditi odluke u vezi sa energetskom mrežom.
„Upozoravam ih na protivpravnost njihovih odluka. Žalićemo se na svim mestima. Tražićemo najpre privremene mere u roku od 14 dana, i kada donesu odluku — mi je nećemo primenjivati. Kad hoćete da pravite takvu vrstu energetskog haosa imaćete odgovor Srbije, jer nećemo da zgazite našu zemlju i naš narod kao što ste zamislili. Ni naš narod na severu Kosova, ni naš narod u celini, ni našu zemlju“, naglasio je Vučić.
Direktorka EMS-a rekla je pre par dana da se Srbija trudi da međunarodnu javnost, pre svega institucije koje EMS vide kao kontrolni blok na KiM, upozori na značaj tog pitanja koje je nesporno povezano sa političkim sporazumima koji treba da donesu mirno rešavanje problema.