„Ukrajinski parlament, vlada i predsednik protestuju i upozoravaju Evropu da ne učestvuje u projektu ’Severni tok 2‘, jer mi dobro znamo kako Rusija može da iskoristi energetski bič kako bi korumpirala i uticala na politički vrh“, rekao je on.
Parubij smatra da je energetska sigurnost veoma važan element bezbednosti ne samo u Ukrajini već i u celom slobodnom svetu.
Osim toga, Parubij je dao ideju da se Sjedinjene Američke Države pozovu da koriste gasni transportni sistem Ukrajine kako bi je zaštitile od Rusije.
„Ja lično predlažem da bi ukrajinski gasni transportni sistem, koji je danas glavni element tranzita, trebalo da ima platformu za zajedničko korišćenje sa našim američkim kolegama, kako se nikada i ni na koji način ne bi realizovala energetska strategija Rusije za preuzimanje kontrole nad ukrajinskim gasnim transportnim sistemom“, dodao je on.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. Novi cevovod trebalo bi da bude izgrađen pored „Severnog toka“. On će proći kroz teritorijalne ili isključivo ekonomske zone država duž obale Baltičkog mora: Rusije, Finske, Švedske, Danske i Nemačke. Ostalo je da se građevinska dozvola dobije još samo od Kopenhagena.
Protiv realizacije gasovoda se zalaže nekoliko država, a naročito Ukrajina, koja se plaši gubitaka prihoda od ruskog goriva, i Sjedinjene Američke Države, koje imaju ambiciozne namere za izvoz svog gasa u Evropu. Osim toga Letonija, Litvanija i Poljska smatraju da je ovo politički projekat.
Rusija je više puta pozivala da se gasovod ne posmatra kao sredstvo uticaja, već kao isključivo ekonomski projekat.