Vlada je amandmane prethodno usaglasila sa zahtevima grupe bivših poslanika VMRO-DPMNE, koji su, suprotno stavu te stranke, glasali za njihovu izmenu.
Kako prenosi portal „Alb.mk“, novo je to što će u Preambulu Ustava biti unet Ohridski sporazum.
Premijer Zoran Zaev je rekao da se prvi amandman odnosi na promenu imena Makedonije u Republika Severna Makedonija, a drugi na dodavanje Ohridskog okvirnog sporazuma.
Zaev kaže da misli da je ta odluka ispravna, prenosi Tanjug.
Dodao je da treći amandman kaže da će Makedonija poštovati teritorijalni integritet drugih država, a četvrti da će zvanično Skoplje štititi makedonsku populaciju koja živi u inostranstvu, bez mešanja u unutrašnje poslove drugih država.
Izrada amandmana dolazi nakon usvajanja postupka za promenu Ustava Makedonije, na osnovu odluke od 19. oktobra 2018. godine donete u Sobranju.
Amandmani će danas biti dostavljeni Parlamentu, a iako je do sada pređeno pet koraka, ostalo ih je još čak 10 do konačne izmene Ustava.
Ustavne promene su predviđene Prespanskim sporazumom, koji su Atina i Skoplje potpisali početkom jula, i uslov su za početak procesa priključenja Makedonije NATO-u i Evropskoj uniji.