„U istoriji Nove Varoši nije se na ovakav način nikad obeležavao Dan opštine, ove godine smo se dogovorili da bude upriličen sedmodnevni programom, a velika je čast što smo se okupili na ovom mestu iz koga je u ratu stradalo 1.200 ratnika. Da oni nisu pokazali hrabrost i čojstvo, ni nas danas ne bi bilo ovde. Iako im je tek posle 100 godina odato priznanje i podignut spomenik, mi ovde nećemo stati. Ovaj važan dan u srpskoj istoriji obeležavaćemo kako dolikuje“, izjavio je predsednik Opštine Nova Varoš Rade Vasiljević.
Zaboravljenim precima poštu su odali vojnici i starešine Vojske Srbije, a vence su položile delegacije Opštine i nekoliko udruženja koja neguju tradicije oslobodilačkih ratova, piše Dragoljub Gagričić.
O doprinosu srpske vojske u Velikom ratu govorio je profesor istorije Radiša Filipović, koji je istakao da se danas ispred biste vojvodi Petru Bojoviću izražava zahvalnost svim ratnicima koji su položili svoje živote za otadžbinu u ratovima 1912—1918.
„Oprostite, junaci, što toliko zakasnismo, vi kasnili niste na poziv otadžbine, ali ste prerano otišli u smrt ostavljajući svoje najmilije. Neće valjda biti da je vama bilo lakše da date svoje živote nego nama da podignemo spomen-obeležje u vašu čast. Od danas će biti lakše i vašim senima jer simbolično vaskrsavaju. Biće lakše i vojvodi da više ne samuje na ovom trgu, a njegov pogled, koji je usmeren ka kućnom pragu, uvek kao da je zapitan gde su mi vojnici s kojima je sticao vojničku slavu. Vi ste učestvovali u rušenju dva carstva, hrabrošću ste srušili Otomansko carstvo i doneli ovim krajevima očekivanu slobodu, a ovaj spomen posvećen je i svim civilnim žrtvama rata“, rekao je Filipović.
Vladika mileševski Atanasije, sa sveštenstvom Mileševske eparhije, osveštao je spomenik junacima, podsećajući da se mi danas divimo njihovom junaštvu i proslavljamo kako su umeli da žive na ovim prostorima i da vode kroz tesnace života, te da nas nauče kako da prebrodimo tesnace života. Naglašavajući da je spomenik svedočanstvo velikog dela i pregnuća, episkop mileševski je poručio: „Neka se ovde rađaju oni koji umeju tako živeti“, piše Gagričić.
Otkrivanje ovog spomenika predstavlja krunu obeležavanja dva značajna jubileja — 100 godina oslobođenja Srbije u Velikom ratu i 160 godina od rođenja vojvode Petra Bojovića, najznamenitijeg Novovarošanina.
U Zavičajnom muzeju potom je otvorena i spomen-soba vojvodi Bojoviću, gde će trajno biti izložene kopije njegove tri uniforme, čiji se originali čuvaju u čačanskom Narodnom muzeju, kao i izložba o učesnicima Velikog rata.
Tom prilikom, pomoćnica ministra se obratila prisutnima naglašavajući da je vojvoda Petar Bojović bio veliki čovek koji je iznikao iz male sredine, koga je istorija videla i prepoznala, ali da postoje i drugi brojni heroji jednako važni i veliki čija imena istorija nije upamtila, ali jeste njihov zavičaj i porodice, koje su im u tu čast danas podigle spomenik.
„Srpski narod i danas ima na čija divovska leđa da se osloni i da sa te visine sagleda izazove drugačijeg doba, ali na istim osnovama, etike, čojstva, junaštva, samopregora, visokog morala i hrabrosti… I mi stojimo na leđima divova i naše je da nađemo snage i da svojim delovanjem koliko-toliko dorastemo, da i sa naših leđa naši potomci mogu da valjano sagledaju svoj put i prostor“, podvukla je Danijela Vanušić.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva kulture, ona je naglasila da se Ministarstvo snažno zalaže za negovanje kulture sećanja na epohe, događaje i ličnosti koji su ostavili trajan beleg, i mogu biti pouzdan putokaz za neiscrpno nadahnuće budućim generacijama.
„Ministarstvo kulture i informisanja je pomoglo ovaj poduhvat jer je prepoznalo entuzijazam, stručnost, znanje i posvećenost ljudi iz novovaroške kulture i lokalne samouprave. Svako je uradio ono što je kadar i danas je pred nama spomen-soba velikom vojvodi Bojoviću, kao jedan deo oduženog duga koji se ne može nikad dovoljno odužiti“, zaključila je Vanušićeva.