„Pozivamo međunarodnu zajednicu da se ujedini u borbi protiv ovih nelegalnih ’izbora‘… i pozivamo Rusiju da izvrši značajan uticaj na zaustavljanje takozvanih ’izbora‘“, izjavila je u ime svih ovih zemalja stalna predstavnica Velike Britanije Karen Pirs.
„I dalje smo uvereni da je mirno rešenje sukoba moguće. Samo će nas napredak na diplomatskom frontu dovesti do toga da se legitimni i kredibilni izbori mogu održati na istoku Ukrajine u skladu sa Minskim sporazumima“, dodala je Pirsova.
Savet bezbednosti UN nije dao mogućnost da na zasedanju o izborima u Donbasu govori predsednik CIK-a samoproglašene Luganske Narodne Republike, Eleni Kravčenko, glasajući protiv njenog stavljanja na dnevni red zasedanja.
Za njeno učešće glasala je Rusija. Francuska, SAD, Švedska, Poljska, Holandija i Velika Britanija glasale su protiv, a ostale zemlje-učesnice zasedanja bile su uzdržane.
Zasedanje Saveta bezbednosti koje su tražile zemlje koje su glasale protiv učešća Kravčenkove, inicijalno je zatraženo da bude zatvoreno. Međutim, Rusija je, prema rečima stalnog predstavnika Vasilija Nebenzje, bila protiv takve inicijative i zatražila otvoreno ponašanje.
Nebenzja je naveo i da održavanje izbora u Donjeckoj i Luganskoj narodnoj republici ne narušava Minske sporazume o čemu redovno govore zapadne zemlje.
„Što se tiče legitimnosti izbora, oni nemaju nikakve veze sa Minskim paketom mera u kojima se radi o opštinskim izborima, ljudi jednostavno moraju da žive i obezbeđuju funkcionisanje regiona u uslovima blokade od strane Kijeva“, istakao je Nebenzja.
U utorak Savet bezbednosti UN razmatra na zasedanju pitanje izbora u narodnim republikama Donjeckoj i Luganskoj, koji bi trebalo da se održe 11. novembra.