„Nije došlo do izbora legitimnog predstavnika, dakle predstavnika za kojeg bi glasala većina hrvatskog naroda u BiH, naprotiv. Dragan Čović je dobio 80 odsto glasova Hrvata, a nedostajalo mu je 70.000 glasova da dostigne Željka Komšića. To je poruka od većinskog bošnjačkog naroda Hrvatima u BiH, koju oni ne mogu nikako iščitati kao pozitivnu“, rekao je Plenković.
On kaže da je šefovima država i vlada Evropske unije temeljno objasnio ovu poruku izigravanja duha Dejtona i da je većina njih shvatila o čemu je reč, prenosi „Glas Srpske“.
„Zato je i usledila podrška, odnosno razumevanje bugarskog premijera Bojka Borisova, mađarskog premijera Viktora Orbana, francuskog predsednika Emanuela Makrona, španskog premijera Pedra Sančeza, dok je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini, takođe, uvažila argumentaciju“, rekao je Plenković za „Slobodnu Dalmaciju“.
On kaže da je dogovoreno da se rasprava o rezultatima izbora u BiH stavi na dnevni red sednice ministara spoljnih poslova EU i da se detaljno vidi kako rešiti pitanje pravednog izbornog zakona, čije bi sprovođenje u skladu sa presudom Ustavnog suda u slučaju „Ljubić“ onemogućilo ovakve scenarije.
„Smatram da bi to bilo u interesu cele BiH, a ne, kako se to nastoji prikazati, u interesu jedne stranke ili jednog naroda. To je u korist dugoročne stabilnosti BiH i dobrih odnosa među svim njenim konstitutivnim narodima, koji i stvarno treba da budu ravnopravni u institucijama“, poručio je Plenković.
On ističe da je Hrvatska potpisnik Dejtonskog mirovnog sporazuma i najzainteresovanija zemlja za evropsku budućnost BiH, ali i za ravnopravnost Hrvata u BiH.
„Mi smo pre dve godine bili toliko angažovani u političko-diplomatskoj ofanzivi da se podnese zahtev za članstvo BiH u EU, da smo tada u Evropskom parlamentu dali solidan doprinos lobističkom naporu i pomogli BiH puno više nego neke države-članice. Nisu svi tada na to blagonaklono gledali. Evropski put ključan je za nastavak reformi i kvalitetniji život svih ljudi u BiH“, rekao je Plenković.