„Mi ne samo da imamo neke sumnje u njihov odnos, već njihov zakon koji se zove Zakon o podršci Ukrajini, usvojen 2015. godine. U skladu sa tim, Stejt departmentu je naloženo da troši 20 miliona dolara godišnje kako bi promovisao demokratiju u Rusiji, uključujući i finansiranje ruskih NVO koje se zalažu za ’demokratizaciju‘ svih oblasti života. Sve organizacije koje dobijaju finansije po ovom zakonu sada se proveravaju. Naravno, ako ove donacije idu na ono što je napisano u Zakonu, odnosno na ’promovisanje demokratije‘ u Rusiji, to znači promenu unutrašnje politike zemlje“, objasnio je Lavrov u intervjuu za televiziju „Rusija 1“.
Pritom, američke diplomate su „više puta primećene na javnim događajima opozicije, uključujući i nesistemsku, sa parolama promene režima“.
„Sve ovo su naše američke kolege probale i pokušavaju da pretvore u šalu. Govore da se odnosi normalizuju i da će ’sve biti u redu‘, ali nema nikakve reakcije na činjenice mešanja“, dodao je Lavrov.
Komentarišući antirusko raspoloženje u Sjedinjenim Američkim Državama, Lavrov je istakao da se lažnim optužbama i lažnim vestima o Rusiji građanima ove zemlje nameće agresivni stav. Međutim, u američkom društvu nema potrebe za rusofobijom, siguran je šef ruske diplomatije.
„Sve više se shvata da je to apsolutno veštački podgrevan pritisak i da je sa Rusijom najbolje da se jednostavno pošteno ravnopravno dogovara — nije potrebno da budemo prijatelji, mi se ne namećemo za prijatelja“, dodao je Lavrov.
Još početkom maja ove godine, Lavrov je izjavio da Moskva želi da uspostavi normalne, predvidive i prijateljske odnose sa Vašingtonom, ali se zasad „situacija i dalje pogoršava“ zbog rusofobičnih stavova u američkom establišmentu.