Bosnu i Hercegovinu i Republiku Srpsku očekuje burna politička jesen. Nakon što su proglašeni izborni rezultati, stranke i koalicije počinju sa procenama, kalkulacijama i pregovorima oko formiranja vlasti, kako na nivou BiH tako i na entitetskom nivou.
Savez oko Stranke nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika osvojio je osam mandata u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, a Dodik je odmah izašao sa idejom da u ovom telu, od srpskih stranaka, bude formiran Srpski blok.
Ova koalicija imala bi priliku da blokira sve odluke koje bi mogle da nanesu štetu RS. Ustav BiH ostavio je mogućnost poslanicima iz Srpske da zaustave parlamentarne odluke štetne po ovaj entitet.
Da bi ideja o Srpskom ili Patriotskom bloku, kako se još naziva, bila ostvariva, Dodikovoj koaliciji potrebna je dvotrećinska većina, a za nju im nedostaju još dva poslanika.
Jedan od tri izabrana poslanika Srpske demokratske stranke, gradonačelnik Doboja Obren Petrović, već je najavio da je spreman za saradnju. Međutim, kako kaže banjalučki analitičar Anđelko Kozomara, problem su preostala tri poslanika, dva iz SDS i jedan iz Partije demokratskog progresa.
Iako je formiranje Srpskog bloka dobra ideja, dve stvari ne treba zanemariti, kaže Kozomara:
„U Parlamentarnu skupštinu BiH ušli su ekstremni protivnici SNSD-a i Milorada Dodika, kao što su Branislav Borenović, predsednik PDP, Dragan Mektić, ministar bezbednosti BiH, Mirko Šarović, ministar trgovine i teško je verovati da bi oni pogazili sve ono što su pričali, sve uvrede na račun Dodika, da bi ušli u veliku koaliciju na nivou BiH“.
Drugo, dodaje Kozomara, SDS i PDP traže da se velika koalicija formira i na nivou RS, što Dodiku i njegovoj koaliciji uopšte ne odgovara jer ima većinu i bez njih.
I samo formiranje vlasti na nivou BiH upitno je i može da potraje i nekoliko meseci, ako uopšte bude i sastavljena, smatra Kozomara, koji podseća da je lider HDZ najavio da nema formiranja vlasti bez izmena izbornog zakona koji bi onemogućio Bošnjacima da biraju hrvatske predstavnike. Za bošnjačke lidere to je neprihvatljivo.
„U ovom trenutku, prebrojavanje hrvatskih poslanika u Predstavničkom domu govori da bez HDZ nema dovoljno ruku koje bi izglasale Savet ministara. Sve je, dakle, neizvesno i, po običaju, u BiH se nastavlja turbulentan period. Nastavlja se ono što se događalo prethodnih godina — nesuglasice, nesporazumi, nema zajedničkih stavova, nema napretka, ali nastavlja se i iseljavanje mladih koji traže bolji život na nekom drugom mestu“, kaže Kozomara.
Međutim, izgleda da se rasplet oko formiranja velike srpske koalicije tek očekuje pošto i SDS i PDP održe svoje glavne odbore, koji su zakazani za sledeći vikend.
Stanje je zamršeno, kako nezvanično saznajemo, pogotovo u SDS, čiji su članovi i nekoliko značajnih i visokih funkcionera nezadovoljni osmim uzastopnim porazom na izborima.
Opoziciju sadašnjem lideru SDS Vukoti Govedarici, pored već pomenutog dobojskog gradonačelnika Obrena Petrovića, predvode i gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić i načelnik Opštine Sokolac Milovan Cicko Bjelica.
I Bjelica i Petrović su se javno izjasnili za razgovore sa SNSD-om i koalicijom okupljenom oko te partije, s tim što Bjelica ponavlja stavove da treba razgovarati o, kako je nedavno izjavio za agenciju SRNA, celom paketu — i nivou BiH, i nivou Srpske i o distriktu Brčko.
On nije ni podržao Govedaricu u nastojanjima da na protestima obara izborne rezultate.
Petrović je pak pred izbore povukao nekoliko poteza koji se mogu tumačiti kao njegovo približavanje SNSD-u, pa ga banjalučka čaršija već posmatra kao devetog člana Srpskog bloka.
On je, neposredno pred izbore, prilikom otvaranja deonice auto-puta „9. januar“, od Drugovića do Prnjavora, izjavio da „bez vizije predsednika RS Milorada Dodika i Vlade na čelu sa Željkom Cvijanović“ ne bi bilo moguće spajanje Banjaluke i Doboja auto-putem.
Petrović i predstavnici dobojskog SDS održali su, nakon otvaranja auto-puta i sastanak sa Dodikom i lokalnim predstavnicima SNSD-a, što je, kako su tada tumačili mediji s one strane Drine, znak da se nešto krupno sprema.
I Petrović se suprotstavio osporavanju izbornih rezultata na ulici, međutim, ne izjašnjava se o velikoj koaliciji, uspešno izbegavajući novinare poslednjih dana.
Zasad je najveća enigma bijeljinski gradonačelnik Mićo Mićić, koga mediji u Srpskoj vide kao najizglednijeg Govedaričinog naslednika. Pored Doboja i Sokoca, Bijeljina važi kao najtvrđe uporište SDS. Ali, Dodik je u tom gradu tesno izgubio od Govedarice, a to se tumači tako što Mićić uopšte nije učestvovao u kampanji, manifestovavši na taj način svoje nezadovoljstvo stanjem u SDS.
Govedarica, sa svoje strane, izgleda neće ostati pri obećanju datom pred izbore, da će se povući sa mesta predsednika stranke ukoliko izgubi izbore, i sprema, kako javljaju mediji iz RS, skup podrške svojoj politici pred održavanje Glavnog odbora stranke.
Grupacija koja se protivi Srpskom bloku, predvođena generalnim sekretarom SDS Igorom Ostojićem, članovima Glavnog odbora slala je SMS poruke da dočekaju „neverne Tome“ i da se pojedincima zaista pokaže šta misle o sklapanju saveza sa SNSD-om.
Izgleda, međutim, da se ne radi o pojedincima, s obzirom na autoritet i podršku koju Bjelica, Mićić i Petrović uživaju unutar SDS. Sva trojica ostvarili su odlične izborne rezultate u svojim opštinama, dok je Govedarica izgubio izbore u rodnom Gacku.
Da se ne radi samo o pojedincima može da govori i činjenica da je na nedavno održanom Predsedništvu SDS odlučeno da se uđe u razgovore sa SNSD-om, uprkos protivljenju Govedarice.
Rasplet se, dakle, očekuje tokom vikenda, kada će sve biti mnogo jasnije.